Önemli Olan Şey, Nereden Başladığınız Değil, Sonuçta Nereye Ulaştığınızdır.

”Önemli Olan Şey, Nereden Başladığınız Değil, Sonuçta Nereye Ulaştığınızdır.”

Okul durumunuz, işiniz, yaşınız ne olursa olsun, kitap okuma için vakit ayırır ve teknikleri uygularsanız, anlayarak okuma hızınızı en az 3 – 5 kat artırabilirsiniz. Konu ne olursa olsun, okumanızı daha iyi, daha hızlı yapacağınızı ve okuduklarınızdan daha fazlasınızı aklınızda tutacağınızı göreceksiniz.

Hemen hemen hepimiz okumayı 6 – 7 yaşlarında ilkokulda öğrendik… Seminerlere katılanlara: “Şimdiye kadar daha iyi okuma için en son ne zaman kendinizi geliştirdiniz?” şeklinde sorduğumuz sorulara genellikle gelen cevaplar şu şekilde oluyor:

İlk önce bir sessizlik ve ardından: “Kitap okuduk… Okuduk…”Okudunuz ama nasıl? Şimdiki okuma hızınız, hâlâ ilkokuldaki okuma hızınız kadar…Tüm hayatınız boyunca öğrendiklerinizin “o 80’i okuyarak elde edildiğine göre, bugüne kadar daha etkili okumanın çabasını göstermiş olmanız gerekirdi. Bilgi çağındayız ve baş döndürücü bir hızla her şey değişiyor.Günümüzde teknolojinin hızlı gelişmesi ile birlikte bilgiye ulaşabilmenin çabuk ve hızlı olması önemli bir hale geldi. Günümüzde her yanımız internet… Kitaplar ve her yerde sınırsız bilgi çağlayanı… Bilgi güçtür. Bu gücü sağlamanın en vazgeçilmez yolu okumaktır.

Bilginin çok ama çok hızlı bir şekilde üretilip dağıtıldığı günümüzde, her alanda başarımızı şekillendirmenin anahtarıdır okumak. Ama ta ilkokul yıllarında öğrendiniz ve şimdiye kadar geliştirmediyseniz, bu durumda siz hâlâ ilkokul 2 ya da 3. sınıf bir çocuğun seviyesinde okuyorsunuz. Doğru değil mi sizce?

Ama yılmak yok. Hiçkimse başarı merdivenlerini elleri cebinde çıkmamıştır. Her şeyden önce başarıya inanmak gerekir. Aşağıdaki motivasyon yönergelerini okuduktan sonra bunu daha iyi anlayaağınızı düşünüyoruz.

Bir Cevap Yazın