Kimlikteki Din Hanesine Nasıl Tengri Yazdırılır?

Kimlikteki din hanesi nasıl değiştirilir? Kimlikte din hanesine Türk Dini olan Tengricilik nasıl yazdırılır?

Moğol Avukat Burhi’nin (TW: @Burhimum ) bu konu hakkında Türk milletine gösterdiği yol ise şöyle;

İlk olarak, paylaştığım emsal mahkeme kararını göstererek örnek dilekçenizle birlikte ikamet ettiğiniz ilçenin Nüfus Müdürlüğü’ne gidip nüfus kaydında yer alan din bilginizi değiştirmek üzere talepte bulunmanız gerekiyor.

Örnek dilekçe, emsal teşkil eden 2 sayfa gerekçeli mahkeme kararı ve kesinleşme şerhi ektedir. Örnek dilekçede yer alan kırmızı yazıları size uygun olacak şekilde doldurunuz.

Sunduğunuz dilekçeye rağmen hukuka aykırı bir biçimde talebiniz reddedilirse elinizde bulunan emsal kararlarla birlikte dava açabilirsiniz. Anayasa’nın 10. maddesinde yer alan “Eşitlik” ilkesi uyarınca bana tanınan hak, her Türk vatandaşına tanınmalıdır.

İlçe Nüfus Müdürlüğü’nün talebinizi reddetmesi halinde değişikliği gerçekleştirmek üzere Asliye Hukuk Mahkemesi’ne, idarenin red işleminin iptali için İdare Mahkemesine başvurabilirsiniz. Hukuka aykırı işlemden ötür İdare Mahkemesi’nden tazminat talep edebilirsiniz.

Umarım bunlara gerek kalmadan tek dilekçe ile talebiniz yerine getirilir ancak eğer getirilmezse yukarıda yazdıklarımın yanında red yanıtı veren personel hakkında görevi kötüye kullanma suçu açısından Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunabilirsiniz.

Mahkeme kararları Tengri ibaresi açısından doğrudan emsal teşkil etmektedir. Eğer başka bir ibare yazdırmak isterseniz yine mümkündür, ben Diyanet’in olumsuz yanıtına rağmen Tengri ibaresini yazdırdım. Sizin yazdırmak istediğiniz ibareye “din değildir” denmesinin önemi yoktur.

Yukarıda paylaştığım kararlarla birlikte kendi talebinizle veya avukat bir meslektaşımın yardımıyla siz de din hanenize Tengri veya dilediğiniz başka bir ifadeyi ekletebilirsiniz.

Kesinleşmiş yargı kararıma rağmen yazmamakta ısrar ettiler, direndim, başardım. Sizin talebinizin reddi halinde yılmayın, elinizde her türlü hukuki dayanak mevcut, dava açıp takipçisi olun. Hukuksuz engellemeleri çok sayıda taleple, yardımınızla aşalım.

Talebinizin reddedilmesi halinde mahkemeye başvurmadan önce Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na ve Kamu Denetçiliği Kurumuna ücretsiz online başvuruda bulunabilirsiniz, daha pratik olur.

https://ebasvuru.ombudsman.gov.tr

https://ebasvuru.tihek.gov.tr/Giris.aspx

İlgi görmesi halinde çok sayıda taleple birlikte Tengri ibaresinin Türkiye’de nüfus kaydında en çok yazan ikinci inanç durumuna geleceğini düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın