2023 DGS Nasıldı?

2023 DGS Sınavı dün (16 Temmuz 2023 Pazar) saat 10.15’te gerçekleşti. Ben de bu sınava girdiğimden ötürü, sınavla ilgili yorumlarımı paylaşacağım.

Öncelikle Matematik kısmına aşırı zor dersem yalan söylemek olur bu. Her zaman söylenir, DGS hız sınavı diye. Bu bir gerçektir. 2023 DGS ise bunun doğruluğunu en iyi ispatlayan bir sınav oldu. Matematik öyle aşırı zor değildi fakat Sayısal mantık sorularının mantığını anlayıp çözmek bir kenara dursun, birkaç defa okunup yine de anlaşılması zor olduğu bir gerçekti. Yani o soruları hazırlayan her kimse, vakit alayım da nasıl zırvalarsam zırvalayayım diye düşünmüş kesinlikle.

Bunun yanında Türkçe kısmına geldiğimde saat 11.20 idi. Ben turlama taktiğiyle ilerledim çünkü her soruya takılı kalsam hiçbiri yetişmezdi eminim ki. Kaldı ki birkaç soruya takılı kaldım yine. Baktım zaman gidiyor hemen Türkçeye geçtim. Her neyse, sanki tekrar 2023 TYT’deyim de Türkçe çözüyor gibiydim. (Hoş TYT Türkçede hesapladığım kadarıyla 36 – 37 Doğrum bulunuyor ama o da kafadan 70 dakikamı almıştı. Onda da Matematiğe az sürem kaldığı için yetiştirememiştim pek fazla.) Ama gerçekten hız sınavı olduğunu her iki derste de teyit etmiş oldum bir kez daha.

Maddelerle toparlayacak olursam;

  1. DGS Sayısal kısmı ile ilgili fikirlerim;
  • Sayısal mantık kısmı bana göre anlaşılır değildi.
  • Geometri kısmı bir tık vakit alıcıydı. Yine de güzel soruları da var idi.
  • Öyle çok zor olduğunu söyleyememekle birlikte, orta – zor arasında bir sınavdı sayısal kısım.
  • 30’larda Matematik sorusu işaretleyebildim. Bazı sorulardan çıkmam gerektiği halde o an çıkmadım çünkü aşırı odaklanmıştım. (Birkaç soruda böyle oldu, bu da vakit kaybına neden oldu elbette ki)

2. DGS Sözel kısmı ile ilgili fikirlerim;

  • Zaman sınavı olduğundan ve ben de zaten Sayısaldan girdiğimden, elbette ki yetişmedi.
  • 15 Türkçe sorusu işaretleyebildim, sorular gerçekten aşırı zor değildi birkaç tanesi hariç.
  • Türkçesi iyi olan Sayısal öğrencisi olarak, süre sorunu yüzünden işaretleyemediğim çok soru olması can sıkıcı idi.
  • Sanki kendimi TYT Sınavında Türkçe çözerken buldum. Hatta ondan daha zordu bana göre. Zaten bilen bilir, DGS’nin Türkçesinin TYT’den daha zor olduğunu öğretmenler söylerlerdi. Yine de güzel soruları da var idi.

Bir Cevap Yazın