Fëanor, J.R.R. Tolkien Evreni Yüzüklerin Efendisi

Silmarillion’da sunulan mitolojide yer alan Fëanor, Yüce Noldor Kralı Finwe’nin oğlu, Silmarillerin yapımcısı, Sindarin dilinin yaratıcısı. Melkor’u lanetleyip ona Morgoth ismini veren baş düşmanıdır.

Spirit of Fire diye anılır. Melkor’un Ungoliant ile beraber Valinor’ a gizlice girip babası Finwe’yi katledip, Fëanor’un yaptığı ve nasıl yapıldığını Valar’ın bile anlamadığı Silmarilleri çalmasından sonra, Fëanor yeni Noldor Kralı olarak halkının başına geçer ve Morgoth’un peşinden Orta Dünyaya doğru yola çıkar, Valinor ile Ortadünya arasındaki denizi aşmak için gerekli olan gemileri yakın akrabaları olan Teleri halkından güzelce istemesine rağmen alamayınca Alqualonde denen yerde kendi akrabalarını katlederek elfler arasında binlerce yıl acı ile hatırlanacak olaya imza atmıştır.

Gemileri alıp Ortadünyaya geçtikten sonra geride bekleyen üvey kardeşi Fingolfin ve onun peşinden gelen Noldor halkına gemileri geri göndermemiş, Orta Dünyaya ayak bastıkları yer olan Losgar’da gemileri yakmıştır, bunu gören Morgoth, Beleriand topraklarının fethi için hazırladığı ordusunu Feanor ve halkının üzerine yollamış, Yıldızlar Altındaki Savaş diye bilinen Dagor Nuin Giliath gerçekleşmiştir, Elfler büyük bir zafer kazanmıştır, savaşın bitmesine yakın Feanor, hırslanıp yanında birkaç arkadaşı ile birlikte Angband’ın kapısına kadar at sürmüştür, pusuda yatmış olan balroglar bir anda ortaya çıkarak grubu çember içine almıştır, uzun süre mücadele eden Feanor en sonunda aldığı yaraların sonucunda zayıf düşmüş ve bedeni balrogların efendisi Gothmog tarafından yere çarpılmıştır, tam bu sırada yetişen oğulları babalarının yardımına gelmiş, onu kurtarmışlardır. Dönüşleri sırasında Feanor öleceğini anlayıp oğullarına durmalarını söylemiştir, Feanor ölmeden oğullarına ne olursa olsun yeminlerinden dönmemelerini, her neye mal olursa olsun Silmarilleri almalarını söylemiştir.

Bir Cevap Yazın