Aragorn’un Oğlu Eldarion

Arathorn oğlu Aragorn ve Arwen Undomiel’in oğulları. Dördüncü çağın muhtemelen 20. yılında doğmuş ve 220. yılında ölmüştür. Babasının ölümünden sonra Gondor ve Arnor Birleşik Krallığı’nın (Gondorun) Son Yüksek Kralı olmuştur.

Kendisini gelecekte kral yapacak olan Aragorn ve Arwen’in oğulları olması gerçeği dışında hayatı hakkında hemen hemen hiçbir şey bilinmez. Rohan ile iyi ilişkiler içinde geliştirmiş ve babasının başlattığı Osgiliath şehrinin yapımını tamamlamıştır. Muhtemelen Osgiliath’ın yok edilmesinden sonra Minas Tirith’e taşınan krallığın tahtını tekrar Osgiliath’a taşımıştır.

Eldarion kelimesinin anlamı “Eldar’ın çocuğu” dur. İki kız kardeşi vardır. Tolkien’in kullanmamasına rağmen “Eldarion Telcontar” ismini kullanmış olduğunu düşünmek mantıklıdır. Telcontar Aragorn’un kraliyet isimlerinden biridir ve Elf dilinde “Yolgezer” anlamındadır.

Eldarion birkaç Elf kraliyet ailesinin soyundan gelmektedir. Elrond’un torunu ve anneannesi Celebrían dolayısıyla Galadriel’in torununun çocuğudur. Yarı-Elf olan annesi Arwen dolayısıyla Numenorluların atası sayılan Earendil’in soyundandır. Babası dolayısıyla da Batı’nın Büyük Kralları soyundandır.

Bir Cevap Yazın