Aragorn’un Babası Arathorn

Arathorn, Aragorn’un babasıdır. Arador’un oğludur. Üçüncü Çağ 2873’te doğmuştur. 15 yaşındayken babası Arador, tepe devleri tarafından öldürülmüştür.

Kendisi bundan yıllar sonra,kendisinden çok yaş farkıyla küçük bir kıza aşık olmuştur. Gilraen isimli kızın annesi Ivorwen, kızının bir Dúnedain Reisi ile evlenerek rahat edeceğini düşünmüştür. Ama kızın babası Dirhael buna hep karşı çıkmıştır.

Arathorn, her zaman savaşmaya gittiğinde karısını geride bırakıyordu ve bundan çok rahatsız oluyordu. Yaklaşık 60 yaşlarına geldiğinde kendi halkına göre genç sayılabilecek bir yaşta,bir kez daha Elrohir ve Elladan’la birlikte orc öldürmeye gitti. Arathorn bir ork oku ile göğsünden mızrakla vurularak öldü.

Arathorn öldüğünde daha 2 yaşındaki oğlu Aragorn’a Dúnedain reisliğini bırakmıştı ve bu ağır yükü oğluna yüklediği için oğlu çok küçük yaşından beri hep eğitim görmüş ve büyük bir yaşam tecrübesi kazanmıştı.

Arathorn Kartal-Kral anlamına gelmektedir. Ara Aran’dan gelir onun anlamı da “Kral”‘dır. Thorn ise thorono’dan gelir, anlamı ise “Kartal”‘dır kralkartal terimdir.

Bir Cevap Yazın