Türk Tarihi Eserleri Avustralya Müzesinde

Avustralya’nın Melbourne kentindeki Hafif Süvari ve Topçu Müzesi’nde sergilenen en kıymetli eşyalar arasında bir Osmanlı bayrağıyla Türk askerlerine ait savaş malzemeleri bulunuyor.Asıl mesleği nalbantlık olan Avustralyalı Bernie Dingle tarafından kurulan Hafif Süvari ve Topçu Müzesi’nde I. ve II. dünya savaşlarında kullanılan, top, kılıç, miğfer, tüfek, tabanca, maskeler, atlı ambulans arabaları, orijinal savaş kıyafetleri gibi bir çok eşya sergileniyor.

Dingle, AA’ya yaptığı açıklamada müzede sergilenen savaş malzemelerinden bir kısmını satın aldığını, bir kısmının da bağışlandığını belirtti. Müzede savaştan kalma çok sayıda orijinal eser bulunduğunu kaydeden Dingle, Gelibolu’dan gelen parçaların çok daha özel bir yere sahip olduğunu vurguladı.Dingle “Büyük bir tarihi eser koleksiyonumuz var. Bu eserlerden bazıları, bizim için daha özel ber yere sahip. Bunlar, Gelibolu’dan gelen eserler. Bunlardan biri, üzerinde üç hilalle yıldızların bulunduğu Osmanlı bayrağı” dedi.’Bayrak, savaşta yaşanan acıları simgeliyor’Avustralya’ya kim tarafından, nasıl getirildiği bilinmeyen bayrağın müzeye bağışlandığını belirten Dingle, el yapımı bayrağı çam ağacından yapılan 140 yıllık bir çerçevede sergilediğini söyledi. Dingle, bezin çürümemesi için çerçevenin arkasına üç kat özel kağıt yerleştirdiğini kaydetti. Bayrağı müzedeki en kıymetli tarihi eser olarak tanımlayan Dingle,

“Gerçekten çok önemli bir parça. Bayrak, sadece Türklerin değil, İtilaf ülkelerinin ve onlara destek veren Doğu ülkelerinin de yaşadıkları acıyı simgeliyor”

Dingle, bayrağın özel alarm sistemleriyle korunan müzede kilitli bir camekanda muhafaza edildiğini kaydetti. Yaklaşık 30 yıl önce kurulan müzede bulunan binlerce tarihi eser arasında Gelibolu’da gelen süngü, bayrak amblemli kemer tokası, amblemli düğmeler ve Türk kılıçları da bulunuyor.

Bir Cevap Yazın