Benim Hayattan Beklentilerim Nelerdir?

Mesleğimi Nasıl Seçerim: Benim Hayattan Beklentilerim Nelerdir?

Yetenek ve ilgileri belirlenmesinin ardından bireyin meslekteki beklentilerini tanımlaması gerekir. İş değerleri, bireyin meslekte nelere önem verdiğini, mesleki faaliyetin sonunda elde etmek istediği olanakları gösterir. Kazanç, yaratıcılığı kullanma, liderlik, yeteneğini kullanma, işbirliği, ün sahibi olma, sosyal statü, düzenli yaşam, değişiklik gibi iş değerleri vardır. Birey bu değerlerden kendisi için önemli olanları belirlemelidir. Kendisine belirlediği bu değerleri sağlayacak mesleğe yönelmelidir. Ancak ilgi ve yeteneklerin de göz ardı edilmemesi gerekir.

Örneğin, meslekte düzenli bir hayata, sosyal statüye, işbirliğine, üretici olmaya önem veren birey kendisine bu beklentilerini sağlayacak “öğretmenlik” mesleğini tercih edebilir. Bireyin;

  • Meslekte ilerleme
  • Kazançİş bulma olanağı ve mesleğin geleceği
  • Mesleğin gerektirdiği nitelikler vb. unsurları dikkate alması gerekir. 

Birey kendi özellikleri ile mesleğin özelliklerini eleştirerek kararını olgunlaştırabilir. Üzerinde durulacak temel nokta, bireyin kendini olmak istediği gibi değil, olduğu gibi objektif olarak tanıması, ilgi duyduğu meslekleri de olumlu ve olumsuz yönleri ile tanımasıdır. Bireyin doğru meslek seçimi yapabilmesi için kararlarını kendisinin vermesi, bu karar doğrultusunda ailesini ikna etmesi, anne ve babanın da gencin bu kararına saygı göstermesi gerekir.

Kaynak: Meslekler Rehberi Sayfa 3

Bir Cevap Yazın