Bilgilenmek için 4 İlginç Kısa Malumat

Koalalar Ayı mıdır?

Koala ayı değil, keselidir. Ama büyük kulakları, yuvarlak burnu ve oyuncak ayıya benzeyen sevimli gövdesi yüzünden ayıya benzetilir.

İnsanlar Dünya’dan ne kadar uzağa gidebildi?

1970’te yaşanan bir kaza yüzünden Apollo 13, Ay’a iniş görevinden vazgeçmek zorunda kaldı. Mürettebat, hasarlı uzay aracını Dünya’ya döndürmek için Dünya yüzeyinden 400.171 kilometre uzağa gitti. İnsanların kat ettiği en uzak mesafe bu.

Sert yatakta yatmak sırtımız için daha mı iyi?

Yatağınız fazla yumuşakça içine gömülür, doğal olmayan bir pozisyonda yatarsınız. Uyku sırasında duruşunuzun (postür) bozulması, daha sonra sırt ağrısına neden olabilir. Bununla birlikte, çok sert bir yatak da sırtınızda kaslara fazla baskı uygulayacağı için ağrı yapabilir. İdeal yatak çok sert olmamalıdır ki omurganız doğal pozisyonunda rahatlayabilsin.

Kiliselerde neden yaratık heykelleri var?

“Gargoyle” denilen bu heykeller, suyu binalardan uzaklaştırmak için tasarlanmış eski drenaj sistemleri. Genellikle boğazına bir kanal açılmış insan, hayvan veya efsanevi bir yaratık şeklinde oluyorlar. Yağmur yağınca su gargoyle’un ağzından dökülerek taş duvarlara zarar gelmesini önlüyor. Gotik dönemde popüler hale geldiler ama her yaratığı gargoyle sanmayın. İçinden su borusu geçmeyen dekoratif heykellere “grotesk” deniyor.

Bir Cevap Yazın