Zenci Samuray Yasuke

Dünyada pek çok imkansıza yakın ama gerçekleşmiş olan hikayeler vardır. Bunların bazılarının gerçekliği kanıtlanmış bazıları ise kanıtlanmamıştır. Gerçekliği kanıtlanan hikayelerden biri ise Afrika kökenli bir siyahinin Samuray oluşudur.

Şiddetli vuruşmaların yaşandığı, ülkenin çalkalandığı 15.yüzyıl Japonyasanda yaşamını sürdüren Yasuke adlı bir Afrikalının, kölelikten samuraylığa uzanan hikayesi…

Yıl 1579, Japonya İmparatorluğu General Oda Nobunaga Daimyo yönetiminde şiddetli çatışmalara sahne oluyorken çevikliğiyle dikkat çeken Afrika kökenli bir köle, dönemin önemli devlet adamlarının merceğine giriyor. Japonya’ya köle olarak gelen Yasuke, Japonlar ilk başta onu kendisini boyadığını zannetti, fakat üstündekiler boya değil gerçek rengiydi. Japonlar adadan dışarı çıkmadığı için siyah renkli bir insan görünce baya şaşırdılar. Boyu da uzun olan siyahi köleye Japonlar hem hayranlıkla hem de çekingenlikle bakıyordu. Yasuke’yi yıkayan ve çeşitli özel taşlarla derisini soymaya çalışan Japonlar, ne yaparsa yapsın Yasuke’nin rengini değiştiremez ve onu böyle kabul eder.

Kölelik yıllarında bir devlet adamının yakın koruması olan Yasuke adlı bu köle, yetenekleriyle şöhret basamaklarını tek tek tırmanıyor ve samuraylığa terfi ediyor. Samuraylar o dönem japonyası için en önemli mertebedir. Artık kendisi bir samuraydır, saygı duyulan bir efendidir. Kendi köleleri bile vardır. Ancak ülkede yapılan bir darbe sonucu Yasuke öldürülür ve kariyeri sonlanır.

Bir Cevap Yazın