Bacha Posh Afganistan’ın Erkek Görünümlü Kızları

Bacha Posh Afganistan’ın Erkek Görünümlü Kızları

İslam’ın hakim olduğu coğrafyalarda cinselliğin getirdiği zorluklar zaman zaman insanların farklı davranışları ile aşılmaya çalışılıyor. Bazı durumlarda erkek çocukları kızlar gibi giydirilip kızlar gibi oynatılarak eğlence amacı ile kullanılıyor. Yine aynı bölgelerde kız çocukları da erkekler gibi giydirilip erkek çocuk davranışı beklenebiliyor. Erkek görüntüsüne sahip olma uygulaması ilk kez savaş dönemlerinde kadınların tecavüze maruz kalmaması için erkek kıyafetine bürünmesi ile başlamış.

Bu uygulamanın adı Bacha Posh. Farsça anlamı “kız gibi giyinmiş oğlan” demek. Şimdilerde uygulamanın asıl amacı erkek çocukları olmayan ailelerin kız çocuklarından birini erkek gibi giydirip saçlarını erkek gibi kestirerek erkek evlat sahibi olduklarını hissetmeye çalışmalarıdır. Bu bir süre devam ettikten sonra ergenlik çağına gelen erkek görünümlü kız evlat, yeniden kız şekline bürünüp kadınlığını yaşayabiliyor. Bu yolla gerçekte kız olan erkeklerin okula gitmeleri de sağlanmış oluyor.

Aileler bu uygulamayı yapmalarındaki amaçlarından biri de belki gelecek hamilelik döneminde erkek çocuk sahibi olmak için bu davranışın uğur getirebileceğini düşünüyorlar.

Erkek şekline bürünen kız çocuğun görüntüsü tamamen erkek gibi oluşturulur ve ona bir erkek ismi verilir. Genellikle ailelerin dışında başkalarının bilmesini istemezler. Uygulamanın gizli olması sebebiyle kaç ailenin böyle bir durumu uyguladıkları bilinmemektedir.

Yine de bir süre bekâr olarak yaşayan erkeksi kızlar daha sonra hemcinsleri kızlarla iletişim kurmakta zorlandıkları belirlenmiş. Sürekli erkeklerle beraber erkek gibi olmaları bu durumun böyle gelişmesini sağladığı görülmektedir. Erkeksi yapıyı bünyelerinde kabul etmiş olan kızlar, tekrar kadın olduklarında evlenmeleri zor olabiliyor.

Bir bacha posh, genellikle 15-17’de evlenme yaşına geldiğinde ve / veya kadınsı formları daha belirgin hale geldiğinde, çoğu durumda baba, evladının yeniden kadın olmasına karar veriyor.

Bazı durumlarda bu kızlar artık yeniden kız olmak istemeyip erkek olarak hayatlarına devam etme kararı alabiliyorlar. Bu uygulamaya da “Burneşa” deniyor. Bu kararı 12 kişilik bir heyet önünde yemin ediyorlar. Eğer yemininden dönerler ve yeniden kadın olmaya karar verirlerse cezası ölüm oluyor.

Kaynak: Sedat Karadayı

Bir Cevap Yazın