Masaj Çeşitleri

Masaj Çeşitleri

Klasik Masaj

Genellikle vücudun güne zinde başlamasına ya da yaşamın gündelik yorgunluk ve sıkıntılarından kurtulmak amacı ile yapılan genel dinlenme ve gevşeme yöntemi olarak kullanılan masaj türüdür. Önemli olan masaj yaptıran kişinin rahat ve keyifli bir ortamda kendini zinde ve dinlenmiş hissetmesinin sağlanabilmesidir. Genellikle masaj yağı ile yapılır ancak isteğe bağlı olarak bazı durumlarda kayganlaştırıcı malzeme kullanmadan da klasik masaj uygulamak mümkündür.

Aromaterapi

Genellikle klasik masaj yöntemlerini bitki özlerinden elde edilmiş karışımlarla hazırlanan masaj yağlarını kullanılarak uygulanan bir masaj yöntemidir. Rahatlatıcı, gevşetici, dinlendirici olabileceği gibi zindeleştirici ve uyarıcı türde etkileri olabilir. Aslında aromaterapi yöntemi sadece masajla sınırlı değildir, genel anlamda bitkisel öz ve yağların kimyasal yapısı ve enerjilerinden faydalanarak solunum (buğu), kompres ve banyo uygulamaları ile de yapılabilir. Aromatik yağlar günlük yaşamda kullanılan kozmetik yağlara oranla vücut tarafından çok daha kolay emilir ve yan etkisi yok denecek kadar azdır. Önemli olan doğru yağı doğru şekilde kullanabilmektir. Temel yağlar kesinlikle direkt olarak vücuda temas ettirilmemelidir, mutlaka taşıyıcı yağ ile belli oranlarda karıştırılarak uygulanmalıdır. Uygulama öncesi cildin küçük bir bölgesinde deneme yaparak cilt yapısının uygulanacak yağa vereceği alerjik tepki mutlaka ölçülmelidir. Günümüzde aromaterapik masaj yalnızca tedaviye yönelik değil, klasik masajı destekleyici olarak genel rahatlama sağlayıcı ve dinlendirici özelliği ile de kullanılan bir yöntemdir.

Sıcak Taş Terapisi

sıtılmış volkanik taşların masaj yoluyla vücut üzerinde gezdirilmesi ve belli noktalarda bırakılması yoluyla kişinin vücudunda ısının bedenin derinine etki etmesini amaçlayan bir masaj türüdür. masaj, ısıtılmış ya da soğutulmuş volkanik (bazalt) taşlarıyla özel bir teknik uygulanarak yapılır. bu yolla kişi üzerindeki negatif elektriğin giderildiğine inanılır.

Spor Masajı

Özellikle sportif etkinliklerde kullanılan bir masaj türüdür. spor masajını klasik masajdan ayıran en önemli özellikler öncelikle ritm, süre ve bası miktarlarının değişik olmasıdır. Ayrıca uyarıcı hareketler çoğunluktadır ve branşa özgü olarak uygulanır.

Shiatsu

Japon orijinli ve probleme yönelik tedavi amaçlı bir masaj türüdür. belirli noktalara parmak ve vücudun değişik bölgeleri ile basınç yapılırken, deri ve deri alt dokusu üzerinde kaydırılmaktadır.

Thai

Özellikle Tayland’da yaygın olarak uygulanmakta olan thai masajının temel yapısını Hint yoga ve Çin’in geleneksel tıbbı oluşturmaktadır. çoğunlukla pres ve gerdirme harektlerini kapsamaktadır. çıplak vücut üzerine uygulanmaz, yerde ve ince mat üzerinde uygulanır.

Tuina Masajı

Yoğun iş temposu ve birbiri ardından gelen sosyal faaliyetler arasında vücudunuzun bocalamasına hiç şaşırmayın! Böyle durumlarda; kökeni, 4 bin yıldan eskilere dayanan Tuina masajı iyi bir çözüm olabilir. Tuina’nın hem fizik hem de ruh sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri olduğu biliniyor. Tuina masajı; Chi’nin yani, yaşam enerjisinin (chi; eski dilde, “hayatın enerjisi” demektir) dengelenmesini sağlıyor. Dengeli yaşam enerjisi de, güçlü ve sağlıklı bir beden anlamına geliyor. Size, rahatlamanızı sağlayacak çok basit bir ayak masajı öneriyoruz. Zaten “Tuina Masajı” da, çok etkili bir ayak masajıdır. Çıplak ayak tabanınızın ortasına, baş parmağınızla masaj yapmanız yeterli. Masajı, daima ayak topuğunuzdan parmaklarınıza doğru yaparak 50 kez uygulayın. Yine baş parmağınızla, ama bu kez daha hafif dokunuşlarla masajı 50 kez tekrar edin. Artık diğer ayağınıza geçebilirsiniz. Daha başarılı sonuç alabilmek için, masajdan önce suyun içine ekleyeceğiniz 3 damla biberiye yağıyla ayak banyosu da yapabilirsiniz. Ayak banyosu, vücudunuzun ısınmasını sağlar ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur

Bir Cevap Yazın