SSCB’nin Neden Dağıldığını Anlatan Komik Bir Olay…

SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) farklı ülkelerden oluşan Rus Kökenli Komünist Bir İmparatorluktur. Diğer bir adıyla Komünist Rusya’dır. SSCB’nin dağılmasındaki en etkili sebeplerden biri aşırı baskılayıcı olması ve ekonomik olarak sıkıntılar çekmesidir. SSCB’de ayrıca her iş çok yavaş işliyordu. İnsanların yükselme şansı yoktur. Her yer memur zihniyeti ile yönetiliyordu. Bakkalları bile komünist partiye bağlı kişiler yönetiyordu. Haliyle insanların yükselme şansı olmadığı için de uyuşuktu ve 1 kişinin yapacağı işi 5 kişi yapıyordu. Bu durumu ise Ruslar çok güzel anlatmışlar. Kendilerine güzel bir öz eleştiri yapmışlardır.

SSCB’de bir adam votka almak için içki dükkan önünde sıraya girmiş ama Gorbaçov’un koyduğu kısıtlamalardan ötürü içki bekleme sırası çok uzunmuş. Bekle babam bekle sıra bir türlü gelmiyormuş. Saatler sonra adam dayanamayarak patlamış ve “Artık bu sırada beklemeye tahammülüm kalmadı. Gorbaçov’dan nefret ediyorum. Şimdi Kremlin’e gidip onu geberteceğim.” demiş ve sıradan ayrılmış.

Aradan 40 dakika geçtikten sonra geri gelip sıradaki eski yerine geçmiş. Sıradaki diğer vatandaşlar Gorbaçov’u öldürüp öldürmediği sormuşlar. Adam da “Kremlin’e gerçekten gittim ama Gorbaçov’u öldürme sırası buradan daha uzundu” diye cevap vermiş.

İşte Sovyetler Birliğindeki durum tam da bu şekildeydi… En sonunda da yıkıldı. Yıkıldı fakat Rusların diğer Cumhuriyetlerdeki etkisi hiçbir zaman gitmedi. Çizdikleri sınırları halkları birbirine düşürdü. Mesela Özbek ağırlıklı sınır bölgesini Kırgızlara, Kırgız ağırlıklı bölgeyi Özbeklere verdiler. Bu sayede SSCB dağıldıktan sonra hep sınır bölgelerinde kargaşa meydana geldi ve Ruslar da bundan faydalandı.

Hatta size daha komik bir olay anlatalım. Komünizm yıkıldıktan sonra Gorbaçov Türkiye’ye ziyarete gelir ve Türkiye’de komünizm özentileri Gorbaçov’u komünist bayrakları ile karşılar. Gorbaçov ise bu duruma çok şaşırır ve şunu der, sizde hala komünis var mı?

Gerçekten insan hayret ediyor. Komünizm ana vatanında bile yıkılmışken Türkiye’de bir grup insanın komünizm ilan etmeye çalışması gerçekten komik ve düşündürücü…

Bir Cevap Yazın