Öpüşmenin Faydaları

bol bo
Öpüşmenin Faydaları Nelerdir?
  1. Mutluluk hormonlarını yükseltir

Öpüşme, beynin zevk merkezlerini ateşler ve bu merkezlerin sizi çok daha iyi hissettiren adeta kimyasal kokteyl salgılamasını tetikler. Bu kimyasallar arasında, oksitosin, dopamin ve serotonin bulunur. Bunlar da sizi öforik hissettirir yani, şevkat ve bağlanma duygularını teşvik eder. Ayrıca kortizol (stres hormonu) seviyenizi düşürür.

2. Karşınızdaki kurmuş olduğunuz bağınızı artırır

Oksitosin, çift bağa bağlı bir kimyasaldır. Partnerinizi öpmek, ilişki memnuniyetini artırır ve bu, özellikle uzun vadeli ilişkilerde önemlidir.

3. Romantik bir partneri öpmek cinsel dürtülerinizi artırır

romantik öpüşme, cinsel uyarılmaya yol açar ve genellikle bir kadının biriyle seks yapma kararının ardındaki itici güçtür. Tükürük ayrıca cinsel uyarılmada rol oynayan bir seks hormonu olan testosteronu da içerir . Ne kadar uzun ve tutkulu bir şekilde öpüşürseniz, testosteron o kadar çok salınır.

4. Ne kadar çok öpüşürseniz, yüz kaslarınızı o kadar sıkılaştırır ve tonlandırırsınız

Öpüşme eylemi 2 ila 34 yüz kasını içerebilir. Sık sık öpmek ve bu kasları düzenli olarak kullanmak yüzünüz için bir egzersiz gibi hareket eder – ve eğer gerçekten içindeyseniz boynunuz! Bu, yüz kaslarınızı sağlamlaştırmanıza yardımcı olabilir. Yüz kaslarınızı çalıştırmak , daha sıkı, daha genç görünen bir cilde katkıda bulunan kolajen üretimini de artırabilir .

5. Tükürük üretimini artırarak çürüklerin önlenmesine bile yardımcı olur

Öpüşme tükürük bezlerinizi uyararak tükürük üretimini artırır. Tükürük ağzınızı kayganlaştırır, yutmaya yardımcı olur ve yiyecek artıklarının dişlerinize yapışmasını önlemeye yardımcı olur, bu da diş çürümesini ve çürükleri önlemeye yardımcı olabilir .

Bir Cevap Yazın