Üreme Ve Gebe Kalmak

Leonardo, Artista

Üreme, insan türünün yok olmamasını garantiye alır. Erkekler ve kadınların üreme sistemleri, çock sahini olmalarını sağlar.

Üreme sistemi, ergenlik çağının başlangıcına dek aktif hale gelmez. Her ikisi cinsiyet hücreleri üretse de, erkek ve kadınların üreme sistemleri birbirinden farklıdır. Cinsiyet hücreleri, meiois adı verilen bir tür hücre bölünmesiyle meydana gelir. Cinsiyet hücrelerinin çekirdeğinde sadece 23 kromozom (genetik madde) vardır. Bu sayı, diğer hücrelerdekinin yarısı kadardır. Sperm adı verilen erkek cinsiyet hücreleri, doğumdan önce 2 yumurtalıkta üretilir. Ergenlikten sonra, bir yumurta serbest bırakılır. -yumurtlama- ve vücut kendini olası bir hamileliğe hazırlar. Sperm ve yumurtalar, cinsel ilişki ile adlandırılan eylemle bir araya getirilir. Erkek penisini eşinin vajinasına sokar ve fallopian tüplerine doğru hareket eden milyonlarca sperm bırakır. Cinsel ilişki yumurtlamadan 24 saat içinde gerçekleşirse, bir sperm yumurtanın içine girebilir. Buna döllenme adı verilir. Spermin çekirdeği (23 kromozo) , yumurtanınkiyle (23 kromozom) karışır; ortaya çıkan genetik madde (46 kromozom) yeni bir insanın plan kağıdını oluşturur.

Da Vinci.

Gebe Kalmak

Gebelik, döllenme ve emplantasyon arasındaki zamandır. Döllenen yumurta fallopian tüpten geçerken konseptus adı verilen hücre topunu oluşturmak için defalarca bölünür. 7 gün sonra, konseptus rahmin yumuşak tabakasında oturur ve embriyon haline gelir. Döllenmiş yumurta ilk kez bölündüğünde, iki hücre ayrılırsa, bu iki hücre bağımsız olarak gelişip tek yumurta ikizlerini meydana getirecektir. İki yumurta, yumurtlama sırasında serbest bırakılıp her biri bir sperm tarafından döllenirse, ayrı yumurta ikizleriyle sonuçlanacaktır.

Bir Cevap Yazın