Dil Nedir?

1. Dil nedir?

Dil nedir sorusuna tek bir cevap vermek mümkün değildir. TDK’ye göre dil, ‘’İnsanların düşünce ve duygularını aktarmak için kelimelerle yaptıkları anlaşma’’ olarak tanımlanır.

Mesela, Muharrem Engin’e göre dil, ‘’ İnsanlar arasında anlaşmayı sağlayan tabii bir vasıta, kendisine mahsus kanunları olan ve ancak bu kanunlar çerçevesinde gelişen canlı bir varlık, temeli bilinmeyen zamanlarda atılmış bir gizli antlaşmalar sistemi, seslerden örülmüş içtimai bir müessesedir. İnsanlar düşüncelerini, duygularını, fikirlerini, hükümlerini birbirlerine anlatmak için dil denilen vasıtaya başvururlar. ‘’

Doğan Aksan; dili, bir anda düşünemeyeceğimiz kadar çok yönlü, değişik açılardan bakınca başka nitelikleri beliren, kimi sırları bugün de çözülemeyen büyülü bir varlık olarak tanımlamıştır. 1

Doğan Aksan, Her Yönüyle Dil, TDK, Ankara, 1979. İnsanlar duygularını, düşüncelerini, fikirlerini, hükümlerini birbirlerine anlatmak için dil denilen vasıtaya başvururlar.”

Ferdinand de Saussure’e göre ise dil karşıtlıklardan oluşan bir dizgedir. Saussure dili ikiye ayırarak dilin toplumsal olan boyutuna langue (dil), bireysel kullanım kısmına parole (söz) demiştir. Böylece dil-söz ayrımı doğmuştur. En genel anlamıyla dil, insanların duygu, düşünce ve gözlemlerini işaret veya kelimelerle paylaştıkları bir sistemdir. Bu sistem ses, kelime, cümle, işaret gibi çeşitli ögelerle dile özgü kural, yöntem, beceri ve tekniklerden oluşmaktadır. Bunlardan yararlanılarak insanlar arasında iletişim ve etkileşim sağlanmaktadır (Güneş, 2014)

. Diğer araştırmacıların dilin tanımıyla ilgili görüşleri de şu şekildedir: • Dil, insanlar arasında karşılıklı haberleşme aracı olarak kullanılan duygu, düşünce ve isteklerin ses, şekil ve anlam bakımından her toplumun kendi değer yargılarına göre şekillenmiş ortak kurallarının yardımı ile başkalarına aktarılmasını sağlayan, seslerden örülü çok yönlü ve gelişmiş bir sistemdir (Z. Korkmaz).

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s