Türkçü Bir Hükümdar: Bilge Kağan

Milliyetçilik, Fransız ihtilali ile başladı derler ama aslında milliyetçilik olgusu Türklerde çok daha eskiye dayanır. İslam dini, budizm veya diğer dinler ile birlikte milliyetimiz de bazı kopmalar olmuştur, bunlar yalan değildir. Ancak daha ortada Fransız ihtilali bile yokken bazı Türklerde büyük bir ırk şuuru ve Türkçülük-Milliyetçilik vardı. Bu şuura sahip olan Türklerden biri de Bilge Kağan dır. Zamanında bazı yanlış kararlar alsa da Tonyukuk sayesinde bu kararları uygulamadan vazgeçmiştir ve Türklüğün yararına işler yapmıştır. Bilge Kağan gerçekten Türk’ün pek ulu hakanlarındandır. Ömrünü Türk’ün onuru ve mutluluğu için sarfetmiştir. Türk olmakla her zaman gurur duyardı, kendisine boyun eğmeyen düşmanlarına “Bir Bak Tarihe Türk e Baş kaldıranın Sonu Ne Olmuş” demesi ile meşhurdur. Türkler yurt sevgisini artırmak için mezar taşına bile o yolda satırlar eklenmiştir.

Daha ortada Fransız Devrimi bile yokken, Milliyetçilik akımı diye bir şey yayılmamışken işte Bilge Kağan’ın 1500 yıl önce sarfettiği sözler;

Gök Tengri Türk ırkı yaşasın diye beni tahta oturttu. Fakir bir millete kağan oldum. Babamızın, amcamızın kazanmış olduğu milletin adı sanı yok olmasın diye Türk milleti için gece uyumadım, gündüz oturmadım. Kardeşim Kül Tegin ve iki şad ile ölesiye bitesiye çalıştım. Türkleri zengin kıldım. Çıplakları giydirdim, açları doyurdum. Türk Oğuz beyleri, budunum, işitin! Üstte mavi gök basmadıkça, altta yağız yer çökmedikçe, Türk milleti, ilini, töreni, kim bozabilir? Titre ve Özüne Dön. Kanına İsyan Etme! Gök Tengri Bizimledir!

Bilge Kağan / Göktürk Hükümdarı

Bir Cevap Yazın