Helikopterlere Karşı Ok Ve Mızrak

Medeniyet Olmayan Bir Yer: Kuzey Sentinal Adası

Kuzey Sentinel Adası, Bengal Körfezi’ndeki Andaman Adaları’ndan biri olan ve Hindistan devletinin Andaman ve Nikobar adaları yönetim biriminde yer alan adadır. Ada halkını oluşturan Sentinel kabilesinin yaklaşık 60.000 sene önce Afrika’dan Asya’ya göçen insan dalgasıyla birlikte geldikleri ve o zamandan beri bu adada izole (başka insanlar ile etkileşime girmeden) kaldıkları düşünülmektedir.

1771 yılında İngiliz Sömürge İmparatorluğuna Bağlı bir şirket olan Doğu Hindistan Şirketi adına keşiflerde bulunan Britanyalı araştırmacı John Ritchie, adanın yanından geçerken adadan ışıklar gördüğünü not etti. Ocak 1880’de adaya giden Maurice Vidal Portman, araştırma amaçlı 6 tane Sentinel yerlisini alıp Port Blair’e götürdü. Ancak bu insanlardan yaşlı adam ve kadın hızlıca ölünce 4 çocuğu hediyelerle adaya geri yollandı. Ada da sömürülecek bir şey olmayınca İngilizler adaya yanaşmadı ve öylece kaldı. 2004 Hint Okyanusu depremi ve tsunamisinden üç gün sonra adaya yardım getirmeye çalışan ve yiyecek taşıyan Hindistan donanmasına ait helikopterlere ada halkı ok ve mızraklarla saldırdı. İlkel kabileler şeklinde yaşayan ada halkı

2005 yılında ada halkının tüm yabancıları düşman olarak görüp saldırması nedeniyle adanın doğasını bozmak istemeyen Hindistan hükümeti adayı girişi yasak bölge ilan etti.

26 Ocak 2006 tarihinde adaya kanunsuz bir biçimde avlanmaya gelen iki balıkçı, botlarının adaya yanaşması üzerine Sentineller tarafından öldürüldü. Balıkçıların cesedini kumsalda çukurlara atan Sentineller, onları almak için gelen helikoptere de saldırdı.

El yumruğunu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanırmış derler. Sentinel kabilesi de kendini öyle sanıyor ve elindeki mızraklar ile helikopterlere saldırıyor.

Bir Cevap Yazın