Karartma Nedir? Türkiye’de Neden Uygulandı?

Karartma Nedir? Türkiye’de Neden Karartma Yapıldı?

Karartma, harp sırasında, düşman uçaklarının hedeflerini bulmalarını güçleştirmek ve saldırılarından korunmak için, geceleri ışıkları örtme ya da söndürme biçiminde uygulanan önlemdir. Karartma olan yerde ışıklar yanmaz, hiçbir şey görünmez. Türkiye’de İkinci Dünya Savaşı yıllarında olası bir Alman ya da Rus saldırısına karşı karartma uygulanmıştır. Özellikle Stalin’in Türkiye’nin Doğu Topraklarına göz diktiği açıkça bilinmektedir. Hitler Almanyası da Türkiye’yi kendi saflarında görmek istemiştir ve üstü kapalı bir şekilde tehdit etmiştir. Zaten Hitlerin gizli bir Türkiye’yi işgal planı da vardı. Dünyada Türkleri kimse sevmez desek yeridir. Herkes Türkiye’nin açığını, düşmesini, zayıflamasını beklemektedir.

Karartma yapıldığında akşam saatlerinde ülkede göz gözü görmezdi. Tüm ışıklar kapanırdı. 1940 yılında savaş devam ederken, 22 kasımdan itibaren akşamları karartma uygulanacağını açıklayan devlet, vatandaşların konutlarında gereken hazırlığı yapabilmesi için dört gün mühlet tanımış ve ışıkların nasıl karartılacağı hususunda halkı bilgilendirici bir izahname yayınlamıştır. Karartma yapmayanlar ise cezalandırılmıştır.

Tarif edildiği üzere ışığı maskelemek zorunda olan halk pencerelerin, lambaların etrafının sarılması için siyah ve koyu mavi kağıtla storluk kumaşa yoğun talepte bulunmuştur. bu talep karşısında bazı fırsatçılar, siyah ve koyu mavi kağıt, storluk kumaş, koyu mavi boya, el feneri ve pil gibi ihtiyaç duyulan ürünleri ellerinde tutarak satmamış ve piyasada az miktarda bulunan bu tür ürünler de karartmadan önceki fiyatının iki üç misline satılmıştır. Bunun üzerine fiyat belirleme komisyonu tarafından ışığın maskelenmesinde kullanılan ürünler için maksimum kâr oranı belirlenerek satış fiyatı sabit tutulmaya çalışılmış, aksi satış yapanların tespiti için zabıta güçleri görevlendirilmiş ve ihtiyaç duyulan ürünler devlet tarafında tedarik edilerek piyasadaki yoğun talep karşılanmaya çalışılmıştır.

Benzer bir fırsatçılık 2020 yılında Corona COVİD-19 Virüsü yayılırken de yapılmıştır. Virüsün yayılma haberleri tüm kanallarda söylenmeye başlayınca bazı kişiler tüm maskeleri stoklamış ve fahiş fiyata maske satmaya başlamıştır. Devlet ise bu duruma müdahele ederek maske satımını yasaklamış ve sadece eczaneler aracılığı ile bedava maske verileceğini söylemiştir.

Bir süre sonra devlet tekrar maske satışına onay verdi fakat belli bir fiyat aralığında. Yani fahiş fiyat ile maske satmanın önüne geçilmiştir.

Bir Cevap Yazın