Asperger Sendromu Testi’ni Ciddiye Almalı Mıyız?

İnternette Asperger Sendromundan şüphelenen kişilerin veya öylesine merak edip bakanların girdiği Aspie- Quiz adlı site bulunmakta. Test sonucunda nörotipik misiniz yoksa nöroçeşitlilik misiniz bunların oranını gösterme sebebi Otizme – Aspergere daha yakınlığınızı belirtir. Önceden Asperger Sendromu Otizm ile ayrı kategoride iken günümüzde ikisi de aynı kategoridelerdir sadece bazı benzerlikleri bulunmaktadır. Mesela Bilimcilerden bahsedeceksek eğer yani hangi bilimcilerde bunların bulunduğundan; Belli ilgi alanı olan ve onların üzerine yoğunlaşan, ancak dikkatini toplayamayıp bilimsel ve sanatsal eserlerinin bir kısmını yarıda bırakan Leonardo Da Vinci’de Asperger Sendromu vardır. Yine belli kelimeleri devamlı tekrar eden, Kendini uzun süre uykulardan alamayan, hatta uykuyu öven sözleri olan Einstein de Otistik Spektrum Bozukluğuna Sahiptir. Her otizmli bireyde uyku problemi olmaz. Aspergerli bireylerde de uyku problemi olabilir. Ancak Aspergerde belli kelimeleri devamlı tekrar etme olayı bilindiği kadarıyla yoktur.

Teste geri dönelim, test 125 sorudan oluşmakta. Fazla vaktinizi almayacak, emin olmadığınız kısımları boş bırakabilirsiniz. Bu arada gözlemlediğim kadarıyla boş sayısı ne kadar fazla ise aspie quiz’deki sayının o kadar yüksek olduğu malum. O yüzden tüm sorulara samimi cevaplar verin yalnızca bilmediklerinizi veya emin olamadıklarınızı boş bırakın. Zaten testin başında sorumluluk reddi olarak profesyonel teşhis olmadığı belirtilmektedir. Bu daha çok kişisel farkındalıktır.

Eğer 120-150 arasındaysanız en azından bir şüphelenin derim. Daha üstündeyse kesinlikle bir araştırın veya doktorunuza sorun. 100 veya altının aspergerden şüphelenmesi gerektiğini pek sanmıyorum.

Bunun yanında, gerçekten kendinizde asperger sondromu olduğundan şüpheliyseniz bu şüphe içinizi kemirmeden bir uzmana danışın.

Asperger Sendromu Testi’ni Ciddiye Almalı Mıyız?” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s