Soyu Tükenen Canlı: Gorgonopsid

Bu dünyadan kimler geldi kimler gitti… Nesli tükenen pek çok canlı var. Bunlardan biri de Gorgonopsid ler.

Gorgonopsidler memeli cinsi bir Therapsida’dir. Dinozorlar ve sürüngenler ile akrabadır. Günümüzde memelilere özgü olarak bilinen çoğu özelliklerin kökeni, laktasyon, saç ve kıl, dik bir duruş da dahil olmak üzere therapsidalara dayanır. Therapsidaya atfedilen en eski fosilin, Tetraceratops insignis (erken Permiyen dönem) olduğuna inanılır. Therapsidler, 75 milyon yıl önce ‘pelikozorlardan’ (özellikle Sphenacodontlardan) evrimleşti ve egemen kara hayvanı olarak pelikozorların yerini almıştır. Memeliler 200 milyon yıl önce ortaya çıkmış olup memeliler dışında tüm therapsidler Kretase erken dönemde (146 myö – 100 myö) yok olmuşlardır.

Gorgonopsid ise uzun ve dar bir kafatasının yanı sıra uzun üst ve bazen alt köpek dişleri ve muhtemelen kesme ve bıçaklama silahları olarak kullanılan kesici dişler ile karakterize edilirler. Büyük bir av avlamak için, muhtemelen bir ısırma ve geri çekilme taktiği kullandılar. Önce ısırırlar sonra avını takip ederler. Bu sayede yararılı hayvan kan ve güç kaybederek yorgun düşer ve Gorgonopsid onu yer. Orta Permiyen’de 10-15 cm’lik (4-6 inç) küçük kafatası uzunluklarından Üst Permiyen’de 60 cm’ye (2 ft) varan ayı benzeri oranlara doğru büyüyerek, zaman geçtikçe boyut olarak önemli ölçüde arttılar

National Geographic Channel’e göre Dinazorlardan önce var olmuş fakat doğal afetler sonucunda atmosfere karışan yoğun metan ve karbondioksit yüzünden hemen hemen o dönem yaşamış tüm türlerle birlikte soyu tükenmiştir. Dünyadaki canlı türünün %95’i ile birlikte yok olmuştur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s