Çocuğun Özlemi Dinmeyince

Okuduğu okulunun bir ilçesinin köyünde yaşayan çocuk, İstanbul’da bir okula kaydettirilerek yakınındaki bir yurda yerleştirilmiş.

Çocuk, daha ilk günden itibaren coğrafya kitabını hiç elinden düşürmüyor. Neredeyse coğrafya kitabıyla yatıp kalkacak.

Coğrafya öğretmeni ise durumdan çok memnun. Çünkü dersi sevdirmenin mutluluğu içinde. Hatta ona iyi bir sözlü notu vermek için fırsat kolluyor. Ama nafile, çünkü istediği cevabı bir türlü alamıyor. Öğrencisi dut yemiş bülbül gibi hep susuyor. Sonunda öğretmen patlıyor:

-Evladım, bu dersi çok sevdiğini biliyorum. Elinden coğrafya kitabını düşürmüyorsun, ama neden sorduğum sorulara istediğim cevabı vermiyorsun?

Öğrenciden hiç ses yok.

Bu sırada yanındaki arkadaşı parmak kaldırıp söz istiyor:

-Hocam! Arkadaş, dersi sevdiği için coğrafya kitabına ilgi duymuyor ki. O, sayfada inek resmi var, hep onu açıp bakıyor ve ”Sarı ineğim” diye ağlıyor.

Öğrencinin bu sözlerinden sonra sınıftan bir gürültüdür kopuyor. Arkadaşları, onun bu sözlerini tasdik ediyor.

Öğretmen dersin sonunda öğrencisini yanına çağırıp konuşuyor.

Öğrenci, arkadaşlarının söylediklerini doğruluyor. Annesini, babasını, köyünü, sarı ineğini çok özlediğini, bu yüzden derslerine yoğunlaşıp çalışamadığını söylüyor.

Öğretmeni, ona yardımcı olabilmek için uğraşıyor ama başarılı olamıyor. Çünkü çocuğun aklı, fikri hep köyünde. Nitekim yarı yıl tatilinde çok zayıflı bir karne ile köyüne gidiyor ve bir daha asla geri dönmüyor.

  • Görüldüğü üzere anneden, babadan, köyünden, çok sevdiği ineğinden ayrı üzüntüsünü üzerinden atamayan çocuk, ayrılık acısını dindirebilmek için çareyi coğrafya kitabının sayfalarına sığınmakta buluyor. Ama ders çalışmak için değil, sarı ineğini hatırlamak için….

Bir Cevap Yazın