AKP’lisin Yani?

Türkiye’de son zamanlarda garip olaylar oluyor. Bilhassa AKP karşıtları, özellikle kafası karışık olan CHP’liler, aşırı Sol veya terör örgütü ile arasında çizgi komayan HDP’ye gönül vermiş insanlar ve LGBT mensupları, Türklüğü savunanlara veya devletin yaptığı olumlu bir şeyi öven insanlara AKP’li misin demeye başladı. İnsan gerçekten hayret ediyor. Bir de AKP sanki Türkçü bir parti de, Türkçülük yapanları da AKP’li olmakla eleştirenler var. Türkiye’de son zamanlarda çok fazla yobaz türedi. Şimdi de kendi gibi düşünmeyen herkese AKP li sin diyenler çıkmaya başladı.

Peki, AKP gerçekten Türkçü mü? Hayır. Erdoğan’ın kendisi bizzat Türküm, ama Türkçü değilim demiştir. AKP popülist, kısmen liberal, ümmet ve anadoluculuk anlayışını benimseyen, Erdoğanist bir partidir. Son zamanlarda partinin milli konularda hassas davranmaya başlaması, Suriye’de, Akdeniz’de, Libya’da Türkiye’nin haklarını korumaya çalışması partiyi Türkçü yapmaz. Parti özellikle Erdoğan’ın karakteri ile özdeşleşmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise siyasetçidir. Bugün dediğini yarın inkar edebilir. Bir gün ümmetçiyim derken öbür gün milliyetçiyim diyebilir. Bir gün Ahmet Kaya’yı anarken ertesi gün Nihal Atsız’ı anabilir. Andı da. Yalan değil. Ancak bu AKP’yi ve Erdoğan’ı Türkçü yapmaz. Bununla beraber AKP farz edelim ki Türkçü, bu her Türkçü olanı AKP’li yapmaz. Ya da her Türklüğü savunan herkesi AKP’li yapmaz.

İnsanların anlayamadığı bir şey var. Particilik zihinlerini kör etmiş. Bugün AKP’li olmayan biri AKP hükümetinin yaptığı olumlu bir şeyi övüyorsa bu gayet doğal bir durumdur. İnsanlara sürekli AKP’li misin demek aptalca bir davranıştır. Bu aptalca davranış yüzünden insanlar artık fikirlerini bile açıklayamıyor ve AKP’li Değilim Ama diye cümleye başlıyor.

Bugün AKP’nin akdenizdeki mavi vatanı savunması, AKP li olmayan insanların da Mavi vatanı savunmayacağı anlamına gelmez. Çünkü bu milli bir meseledir. Milli meselelerde insanlar tek yürek olur.

Türkiye’de çok büyük ideolojik kutuplaşmalar var. Ufak bir kıvılcımda ülke alev topuna dönecektir. Herkes dediklerine ve yaptıklarına dikkat etmelidir. Türkiye’nin dört bir yanı düşmanlarla çevrilidir ve Türkiye’nin yere düşmesi için sinsice beklemektedir.

Bir Cevap Yazın