Yunanistan: Türkler Ay’ı Fethetmeye Gidiyor!

Türkiye’nin uzay programı herkesin ağzına dolanmaya başladı. Komşularımız da bundan nasibini aldı. Türkiye’nin sınır komşusu Yunanistan, Türklerin aya bilimsel keşifler için değil, fethetmek için gideceğini söyledi. Yunanistan’a göre Türkler ürettiği teknoloji ile Avrupa’nın başına bela olacaklar. Hatta geçenlerde Ermenistan başbakanı Paşinyan’da Türkiye durdurulmazsa Viyana Türlerin eline geçecek dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan, “En önemli hedefimiz 100’üncü yılda Ay’a ilk teması gerçekleştirmek. Gökyüzüne bak, Ay’ı gör” diyerek Ay’a gidiş planlarını anlattı:

“İnşallah Ay’a gidiyoruz. İlk aşamada 2023 yılı sonunda yakın Dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrid roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz. İlk fırlatmayı uluslararası işbirliğiyle gerçekleştireceğiz. Böylece ikinci aşama Ay misyonu için de gerekli bilgileri toplamış olacağız. 2028’de gerçekleştirmeyi planladığımız ikinci aşamada ise aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak ilk fırlatmayı bu kez kendi milli roketlerimizle yapmayı ve yumuşak inişi planlıyoruz. Böylece Ay’da bilimsel faaliyetler yapabilen sayılı ülkelerden biri konumuna geleceğiz.”

Erdoğan, ikinci hedefi ‘milli uydu projesiyle rekabet gücünün artırılması ve dünyadaki pazardan pay almak’ olarak açıkladı.

“Üçüncü hedefimiz Türkiye’ye ait bir bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmektir. Sivil ve askeri amaçlı kullanılan bu uydu teknolojisine dünyada yalnızca altı ülke sahiptir. Savunma tarım, şehircilik ve otonom araçlar başta olmak üzere kendi hassas navigasyon uydularımızı geliştirebileceğiz.”

Bir Cevap Yazın