Tarihte Bugün: 17 Şubat

  • İlk defa bir savaş gemisi, denizaltı tarafından batırıldı. 17 Şubat 1864 yılı.
  • Sir Ronald Aylmer Fisher doğdu. Sir Ronald Aylmer Fisher İngiliz istatistikçi, genetikçi ve evrimsel biyolog olan istatistiksel teori katkıları modern istatistiksel uygulamanın dayanak noktası haline gelmiştir. Genetikte biyometrik genetiği kurdu ve çeşitli hayvanlarla yapılan üreme deneyleri ile hakimiyeti inceledi). Genlerin farklı özellikler için bağlantısını takip etmek için çok değişkenli analiz yöntemleri geliştirdi. Yanlış veya yanıltıcı veri üretebilecek deneylerin tasarımında önyargıya yol açan önyargıları önlemek için, rastgeleleştirme ilkesini uyguladı. Üniversite derslerinde istatistiklere olan ilgisini sürdürürken, lise matematik öğretmeni olarak kariyerine başladı (1914-19). Bu süre zarfında doğal seçilimin temel teoremi için istatistik uygulayan bir makale (1918) yayınladı. 1919’da Rothamsted Deneysel İstasyonu’nda istatistikçi olarak genetik çalışmasını ilerletti. 17 Şubat 1890 yılı.
  • Süveyş Kanalı’nın yapımına başlandı. 17 Şubat 1861 yılı.
  • Dünya Satranç Şampiyonu Casparov, bir hafta önce yenildiği bilgisayar Deep Blue’yu bu kez yenerek intikamını aldı. Bu bilgisayar saniyede 50.000.000 hamle hesaplayabiliyordu. 17 Şubat 1996 yılı.
  • Sonraki aylarda bazı güvenlik açıkları sebebi ile çok fazla tutulamayacak olan Windows 2000 İşletim Sistemi Piyasaya çıktı. 17 Şubat 2000 yılı.
  • Waldemar Hristofer Brøgger öldü. Waldemar Christofer Brøgger Norveçli mineralojist ,petrolog, yapısal jeolog,stratigrafve paleontolog. O Aşağı Paleozoik ve Permiyen igneous kayalar (286-245 milyon yıl önce) korelasyon üzerinde çalıştı. Çalışmaları güney Norveç ve Oslo bölgesindeki kayaların mineralojisi hakkında çok şey ortaya koymuştur. S. Norveç’te. Ayrıca Norveç’in pegmatitelerive tektoniği üzerinde çalışmalar yaptı. Petroolojik (kaya oluşumu) teorisini büyük ölçüde ilerletti. Permiyen kayaları üzerine yaptığı çalışmalarda magmatik farklılaşma teorisi (ilk tek ebeveyn erimiş magma kaya türleri çeşitli içine ayırma) üzerinde öncü çalışmalar yürüttü. 17 Şubat 1940 yılı. 88 yaşında öldü.

Bir Cevap Yazın