Tarihte Bugün: 18 Şubat

  • Enzo Ferrari doğdu. İtalyan otomobil üreticisi, tasarımcısı. Ferrari arabaları sahibi.1947 yılında, eski bir yarış arabası sürücüsü olarak, Ferrari ilk kez kendi adına araba inşa etti. Beş yıl içinde, onun güçlü 12 silindirli arabalar yarış hakim. On yıl içinde, yol modelleri statü sembolleri haline gelmişti. Ayrı ayrı işlenmiş, çamurlukları ağaç gövdelerine karşı şekle savurmuş, motorları heykel gibi dökülüyor. 18 Şubat 1898 yılı
  • Aleksandr Oparin Thumbnail – Aleksandr Oparin (kaynak) 18 Şubat 1894 doğumlu; 86 yaşında 21 Nis 1980 öldü. Kimyasal maddeden yaşamın kökeni üzerine yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Rus biyokimyacı. Kimyanın içgörülerinden yararlanarak, basit organik ve inorganik maddelerin karmaşık organik bileşiklere nasıl birleştiğini açıklamak için Darwinci evrim teorisini zamanda geriye doğru genişletti. 1938’de Oparin, organik moleküllerin dış enerji kaynaklarının varlığında oluşabileceğini öne sürdü.
  • Elektrik akımı üzerinde çalışan ve ilk pili yapan fizikçi Alessandro Volta doğdu. 18 Şubat 1745 yılı.
  • William Tombaugh, Plüton’u keşfetti. İşin ilginç tarafı Plüton’u bazı uzay fotoğraflarını incelerken fark etmesiydi. 18 Şubat 1930 yılı.
  • Uzay aracı Enterprise, bir boeing – 747 üzerinde taşındı. 18 Şubat 1977 yılı.
  • Henry Norris Russell öldü. Amerikan astronom ve astrofizikçi bir yıldızın parlaklığı ve spektral türü arasındaki ilişkiyi gösterdi, genellikle Hertzsprung-Russell diyagramıolarak adlandırılan , ve aynı zamanda ikili yıldızların mesafeleri hesaplama kınıyor bir araç geliştirdi. Öğrenci, profesör, gözlemevi müdürü ve aktif profesör emeritus olarak Russell Princeton Üniversitesi’nde 60 yıl geçirdi. 1921’den itibaren her yıl Wilson Gözlemevi’ni ziyaret etti. Yıldız kütlelerini belirlemek için ikili yıldızları örten ışığı analiz etti ve parallaxeleri ölçtü. Russell, yıldız evriminin ilk teorilerini geliştirirken dev yıldızlar ve “cüceler” arasındaki ayrımı yaygınlaştırdı. Meghnad Saha’nın iyonlaşma teorisini yıldız atmosferlerine uyguladı ve elementsel bollukları belirledi ve Cecilia Payne-Gaposchkin’in yıldızların çoğunlukla hidrojenden oluştuğunu keşfettiğini doğruladı. Russell Amerikan astronomisinde baskın bir güçtü. 18 Şubat 1957 yılı.

Bir Cevap Yazın