Tarihte Bugün: 6 Mart

  • Valentina Tereshkova doğdu. Uzayda uçan ilk kadın olan sovyet kozmonot ve tek yalnız kadın. Lastik ve tekstil fabrikalarında çalışmıştı. (1961) paraşütte uzman becerisi için kozmonot olarak seçildi. Özel bir uzaydaki kadın programında eğitim almış ve dört kadın katılımcıdan sadece biri olarak bir uzay görevini tamamlamıştır. 16 Haz 1963’te Vostok 6’da, Vostok 5’te Valery F. Bykovsky’den iki gün sonra piyasaya sürüldü. Tereshkova 71 saat içinde Dünya’nın 48 yörüngesi yaptı. İki kozmonot aynı gün indi, 19 Haziran.Tereshkova döndükten kısa bir süre sonra programdan ayrıldı. Sovyetler Birliği Kahramanı unvanı ile onurlandırıldı. Amerika’nın ilk kadın astronotu Sally Ride’dan 20 yıl önce uzaya gitti. 6 Mart 1937 yılı.
  • İtalyan ressam, heykeltıraş Michelangelo doğdu. Michelangelo Buonarroti, öncelikle sanat eserleriyle tanınan İtalyan bir sanatçı ve mimardı, ancak insan vücudunun son derece doğru anatomik çizimlerini de hazırladı. Michelangelo da azizlerin ve günahkarların fizyolojisini daha doğru bir şekilde tasvir edebilmek için bir dizi diseksiyon gerçekleştirdi. Böylece bilim ilerletildi, ancak Rönesans sanatı adına. 6 Mart 1475 yılı.
  • Michelangelo isimli bir virüs, bilgisayarları felç etti. 6 Mart 1992 yılı.
  • Dimitri Mendeleyev ilk periyodik cetveli hazırladı. 6 Mart 1869 yılı.
  • Elektrikli daktilo üretimi için Edison tarafından patent alındı. 6 Mart 1872 yılı.
  • İlk bilgisayar ENIAC, 20 gün önceki tanıtımdan sonra kullanılmaya başlandı. 6 Mart 1946 yılı.
  • Ferdinand von Lindemann öldü. Carl Louis Ferdinand von Lindemann, transandantal olduğunu ilk kanıtlayan Alman matematikçiydi (rasyonel katsayılara sahip herhangi bir cebirsel denklemin çözümü değildir). Bu, sonunda klasik Yunan matematiksel sorununun çözülemez doğasını ortaya koymuştur (sadece cetvel ve pusulaları kullanarak belirli bir daireyle aynı alana sahip bir kare inşa etmek.) 1873’te Lindemann Paris’teki Hermite’yi ziyaret etti ve Hermite’in doğal logaritmların temeli olan e’nintransandantal olduğunu kanıtlamasında kullandığı yöntemleri tartıştı. Bu ziyaretin ardından Lindemann, Hermite’nin sonuçlarını da transandantal olduğunu gösterecek şekilde genişletebildi (1882). 6 Mart 1939 yılı.
  • Hans Albrecht Bethe öldü. Klasik fiziğin kuantum fiziğine dönüşmesine yardımcı olan ve maddenin özelliklerinden ve atom çekirdeklerinin yapılarını yöneten güçlerden sorumlu atomik süreçlerin anlaşılmasını artıran Alman-Amerikalı fizikçi. Bethe zırh delişi ve havada hareket eden bir merminin şok dalgaları teorisiyle ilgili çalıştı. Nükleer reaksiyonları ve reaksiyon kesitlerini inceledi (1935-38). 1943’te Robert Oppenheimer, Bethe’den Manhattan Projesi’nde Los Alamos Teorik Bölümü’nün başkanı olmasını istedi. 1946’da Cornell Üniversitesi’ne döndükten sonra Bethe, bilimin sosyal sorumluluğunu destekleyen bir lider oldu. Yıldızlarda enerjiüretimi üzerine yaptığı çalışmalarla Nobel Fizik Ödülü’nü (1967) aldı. 6 Mart 2005 yılı.

Bir Cevap Yazın