Denizyolu Taşımacılığı

Küresel Yük Taşımacılığı Modları: Denizyolu Taşımacılığı

Uluslararası taşımacılığın temelini oluşturan deniz taşımacılığı, küresel pazarları birbirine bağlayan merkezi ve tarihsel bir role sahip bir taşımacılık türüdür. Denizyolu taşımacılığı diğer taşımacılık türlerine göre biraz yavaş olsada daha ucuz bir taşıma yöntemidir. Denizyolu taşımacılığı hacim, tonaj ve mesafe arttıkça en ekonomik mod olarak her türlü yük için kullanılabilir. Ayrıca büyük hacimli ve düşük değerli ürünler olan kimyevi maddeler, muhtelif yağlar, metal döküntüler, kereste, borular, taşınmaları kendi tekerleği ile hareket eden ya da çekilebilen tüm araçlar, konteyner taşımaları, canlı hayvan ve soğuk malzemeler, kum, kömür, maden cevherleri gibi çabuk bozulmayan ürünler için düşük maliyetli bir taşımacılık şeklidir. Bunun yanında elastikiyetinin olmaması, yavaş olması, kapıdan kapıya taşımaya olanak tanımaması, alt yapı maliyetlerinin yüksek olması, hava koşullarına bağlı olarak taşıma riskinin artması denizyolu taşımacılığının zayıf yönleri olarak sayılabilr. Küresel deniz ticaretinde kullanılan gemiler değişik şekillerde sınıflandırılabilmektedir. En yaygın olarak kullanılan sınıflandırma türü fonksiyonlarına göre sınıflandırmadır. Buna göre gemiler altı grupta toplanabilir; (Şekil 8.3)

1- Kuru yük gemileri (Bulk Carriers): Geniş hacimli demir cevheri, kömür, çimento, gübre, hayvan yemi gibi kuru ancak paketlenmemiş tip yükleri taşıyan gemilerdir.

2- Konteyner gemileri (Container Ships): Uluslararası standartlara sahip konteyner kutularını taşımak üzere tasarlanmış ve ağır yük taşımacılığında kullanılan gemilerdir. Uluslararası yük taşımacılığında diğer taşımacılık araçlarına göre daha düşük maliyetler ile taşımacılık yapabildikleri için çok tercih edilmektedirler.

3- Tanker gemileri (Tankers): Genellikle okyanuslarda işleyen ve ham petrol, sıvılaştırılmış doğal gaz, zeytinyağı, meyve suyu gibi yüklerin taşınmasında kullanılan bir gemi türüdür.

4- Feribotlar: Yolcular ile birlikte yolcuların araçlarınında taşındığı bir denizyolu taşımacılık türüdür. Genellikle taşıma işini kısa mesafeler için yapmaktadır.

5- Seyahat gemileri (Cruise Ships): İçinde sinema salonlarının, yüzme havuzlarının, jimnastik salonlarının bulunduğu ve daha çok turizm amaçlı kullanılan gemilerdir.

6- Özel tip gemiler (Specialist Ships): Ticari amaç dışında kullanılan gemilerdir. Örneğin balıkçı gemileri, savaş gemileri, arama kurtarma gemileri, uçak gemileri, buz kırma gemileri gibi.

Bir Cevap Yazın