Tarihte Bugün: 11 Mart

  • Nicolaas Bloembergen doğdu. 1981 Nobel Fizik Ödülü’nü elektromanyetik radyasyonun maddeyle etkileşimi üzerine yaptıkları devrim niteliğindeki spektroskopik çalışmalarla paylaşan Hollandalı-Amerikalı fizikçi (ABD’li Arthur L. Schawlow ve İsveçli Kai M. Siegbahn ile birlikte). Bloembergen bu araştırmalarda lazerlerin öncü bir kullanımını yaptı ve hem maserlerde hem de lazerlerde kullanılan üç seviyeli pompalar geliştirdi. 11 Mart 1920 yılı.
  • Urbain-Jean-Joseph Le Verrier doğdu. Neptün gezegeninin varlığını matematiksel yollarla tahmin eden Fransız astronom. 1837’de Ecole Polytechnique’de astronomi öğretmek için ilk kimya dersinden geçti ve hayatının büyük bir bölümünde Paris Gözlemevi’nde çalıştı. Ana faaliyeti gök mekaniğindeydi. Adams’tan bağımsız olarak Le Verrier, Uranüs’ün yörüngeslerindeki düzensizliklerden Neptün’ün konumunu hesapladı. Camille Flammarion’un dediği gibi, kaleminin ucuyla, sadece hesaplamalarının gücünden başka bir alet olmadan bir gezegen keşfetti. 1856’da Alman gökbilimci Johan G. Galle, Neptün’ü sadece bir saatlik aramadan sonra, le Verrier tarafından hesaplanan pozisyonun bir derecesinde keşfetti. Bu şekilde Le Verrier, Newton tarafından ortaya konulan yerçekim teorisinin en çarpıcı teyidini verdi. Le Verrier ayrıca Fransa için meteoroloji servisini başlattı, özellikle limanlar için hava durumu uyarıları. Yanlış bir şekilde, Merkür’ün yörüngesinde bir gezegen, Vulkan veya asteroit kuşağı, Merkür’ün perihelion hareketinde gözlenen bir tutarsızlığı (1855) hesaba katmak için tahmin etti. 11 Mart 1811 yılı.
  • İngiltere’de ilk defa bir günlük gazete yayımlanmaya başladı. 11 Mart 1702 yılı.
  • Sıfırı bulan ve ilk cebir kitabını yazan bilim adamı Harezmi 70 yaşında vefat etti. Algoritma, onun isminden Batıya geçmiştir. 11 Mart 850 yılı.
  • Penisilini bulan Alexander Fleming 74 yaşında vefat etti. 11 Mart 1955 yılı.

Bir Cevap Yazın