Tarihte Bugün: 16 Mart

  • Heinrich Kayser doğdu. Heinrich (Gustav Johannes) Kayser, Dünya atmosferinde helyum varlığını keşfeden bir Alman fizikçiydi. Bundan önce bilim adamları helyumu sadece güneşte ve bazı minerallerde tespit etmişler. Kayser’in ilk araştırma çalışmaları sesin özellikleri üzerineydi. Fizikçi ve matematikçi Carl D.T. Runge ile işbirliği içinde Kayser, çok sayıda elementin spektrumunu dikkatlice haritaladı. Spektroskopi el kitabı (1901-12) ve elektron teorisi üzerine bir tez yazdı (1905) 16 Mart 1853 yılı.
  • Fizikteki Ohm kanununu açıklayan George Simon Ohm doğdu. Deneyle (1825) “mükemmel” elektrik iletkenlerinin olmadığını gösteren Alman fizikçi. Tüm iletkenlerin biraz direnci vardır. Ünlü Ohm yasasını (1826) belirtti, şimdi şöyle yazıldı: “Verilen sıcaklık sabit kalırsa, belirli iletkenlerden akan akım, karşısındaki potansiyel farkla (voltaj) orantılıdır.” veya V=iR. 16 Mart 1789 yılı.
  • Anna Atkins doğdu. İlk kadın fotoğrafçı olarak tanınan İngiliz botanikçi ve fotoğrafçı. Calograph tekniğini doğrudan bir aile dostu olan William Fox Talbot’tanöğrendi. Başka bir aile dostu, Sir John Herschel, ona icat ettiği siyanotip fotogram kontakt baskı yöntemini öğretti. Babası John George Children’dan biyolojik konulara ilgi geliştirmiş ve Lamarck’ın Kabukların Cinsini’ninçevirisi olan kitabını resmetmişti. Atkins bu yetenekleri birleştirerek fotoğraflarla bir kitap yayınlayan ilk kişi oldu ve sonunda İngiliz Alglerinin Fotoğrafları’nda kendi siyanotip deniz yosunundan üç cilt üretti , ilk cildi Ekim 1843’te özel olarak yayınladı. 16 Mart 1799 yılı.
  • Sör John Murray öldü. Kurucularından biri olarak oşinografi adını bulan İskoç doğa bilimci. Okyanus havzaları, derin deniz yatakları ve mercan resifi oluşumu üzerine çalıştı. Bir deniz bilimciolarak, dünyanın ilk büyük oşinografik seferi olan Challenger Seferi’ne (1872-76) katıldı. Orta Atlantik Sırtı’nı ve deniz siperlerinin varlığını ilk gözlemleyen oydu. Buchan’la birlikte sıcaklık ve tuzluluk gözlemlerinden dünya okyanuslarındaki su hareketinin nitel bir teorisini inşa etmeye çalıştı. Alexander Agassizile mercan resifi gelişimi için değiştirilmiş bir hipotez ortaya koydu, Charles Darwin’in hipotezine karşı çıktı ve çöküşün her zaman kontrol edici bir mekanizma olmadığını öne sürdü. 1914’te bir motorlu araba tarafından öldürüldü. 16 Mart 1914 yılı.
  • Richard Roberts öldü. Galli makine mühendisi ve mucit yaratıcılığında çok yönlüydü. İlk icatlarından biri ilk başarılı gaz sayacıydı. İlk patenti (1822) tezgâhlardaki iyileştirmeler içindi. İlk metal planlama makinelerinin mucitlerinden biriydi (1817). Roberts ayrıca bir vida kesme torna tezgahı ve dişli kesme ve oluklama için makineler geliştirdi. Kendi kendine hareket eden iplikçi katır (1825) Fransa’da da kurduğu tekstil endüstrisine en önemli katkısıydı. 1830’larda, firması değiştirilebilir parçaların kullanımının ilk uygulamalarından birinde demiryolu lokomotifleri inşa etti. 1840’larda köprü ve kazan plakasındaki deliklerin delik desenlerini delmek için makineler tasarladı, Jakarlı tezgaha benzer delikli kartlar kullanarak otomatikleştirildi. 16 Mart 1864 yılı.

Bir Cevap Yazın