Titanik İçin Bileti Olup da Gemiye Binmeyen Tek Kişi

Titanik facaisını bilmeyen kişi çok azdır. RMS Titanic, White Star Line şirketine ait Olympic sınıfı bir transatlantik yolcu gemisiydi. Harland and Wolff (Belfast, İrlanda) tersanelerinde üretilmiştir. 15 Nisan 1912 gecesi daha ilk seferinde bir buz dağına çarpmış ve yaklaşık iki saat kırk dakika içinde Kuzey Atlantik’in buzlu sularına gömülmüştür. Titanik’in bu kadar meşhur olmasını sağlayan etkenlerden biri de Leonardo Dicaprio ve Kate Winslet’in baş rolünü paylaştığı Titanik Filmidir.

Geminin bulunduğu zamanda, Titanic lüks, zenginlik ve ihtişam konusunda tüm rakiplerinin üzerindeydi. Gemide standart olarak ana güvertede yüzme havuzu, spor salonu, Türk hamamı, hem birinci sınıf hem de ikinci sınıfta kütüphane ve tenis kortu sunulmaktaydı.. Birinci sınıf ortak odaları çok özel ağaç işlemeciliği, pahalı mobilyalar ve diğer dekorasyonlar ile süslenmişti.Buna ilave olarak ‘Café Parisien’ birinci sınıf yolculara çardak biçiminde dekorasyon ile süslenmiş güneşli veranda altında mutfak hizmeti vermekteydi.

Ancak gemi bu kadar ihtişama ve lükse rağmen battı. Allah’ın bile batıramaz dedikleri gemi battı ve bu gemide 1 kişi geminin yolculuğa çıkacağı sıra gemiye geç kaldığı için bileti olmasına rağmen gemiye binmeyen tek bir kişi vardı. Titanik faciasında yolculuğa geç kalıp, bileti olduğu halde katılamayan tek kişi Türk Doktor Besim Ömer Akalın’dır

Titanic gemisinde 2223 yolcu vardı, ama aslında gemide 2224 yolcu olması gerekiyordu. Bilet sahiplerinden biri geç kaldığı için gemiye binememişti. Besim Ömer Akalın kötü hava koşulları nedeniyle Titanic’in New York’a gitmek için gemiye bineceği liman olan Fransa’daki Cherbourg limanına yetişemedi ve Titanic gemisini kaçırdı. Oraya vardığında Titanic limandan ayrılalı tam 4 saat olmuştu. Dünyanın en trajik facialarından biri olan Titanic’ten kılpayı kurtulduğunu ise daha sonradan öğrendi.

Bir Cevap Yazın