Tarihte Bugün: 26 Mart

  • Richard Dawkins doğdu. İngiliz evrimsel biyolog ve bilim yazarı, yaratılışçılık üzerine ateist olarak açık sözlü, ancak entelektüel görüşleriyle tanınıyordu. The Blind Watchmaker (1976) ile başlayan kitapları uluslararası en çok satanlar olmuştur. Bencil Gen’de (1989), charles Darwin’i “yaptığım her şeyin kurucusu” olarak ifade etmesine rağmen, doğal seleksiyon teorisini yeniden formüle etti. Derslerde ve medyada, yaratılışçıların gerçek dünya kanıtlarını inkar etmelerindeki görüşlerinin ağıtlı cehaletini dile getirmektedir. Dawkins, fosil kayıtlarını tamamlayan genlerin kimyasal moleküler kanıtları aracılığıyla evrimin kanıtlarını izler. Bencil Gen’de, mem terimini kültürel iletim birimi olarak icat etti, yani genlerin biyolojik iletimine benzer bir şekilde kültürel bir öğenin taklit ve replikasyonu birimi anlamına geliyor. 26 Mart 1941 yılı.
  • Ölçüler Kanunu kabul edildi. Okka yerine kilogram, arşın yerine metre kullanılmaya başlandı. 26 Mart 1931 yılı.
  • Melisa adlı bilgisayar virüsü, pek çok bilgisayarın zarar görmesine sebep oldu. 26 Mart 1999 yılı.
  • Avrupa’nın önde gelen, Hollanda’nın ise en önemli üniversitesi olan Uthrect Üniversitesi eğitime başladı. 26 Mart 1636 yılı.
  • David Packard öldü. Önde gelen üretici bilgisayar, bilgisayar yazıcıları ve analitik ve ölçüm ekipmanları olan Hewlett-Packard Co.’yu kuran Amerikalı girişimci ve elektrik mühendisi. 1939’da arkadaşı ve Stanford sınıf arkadaşı William R. Hewlett ile Hewlett-PackardCompany olarak bilinen bir ortaklık kurdu. HP’nin ilk ürünü, Hewlett’in yüksek lisans öğrencisiyken geliştirdiği bir tasarıma dayanan direnç kapasitanslı ses osilatörüydü. Şirket ilk sermayede 538 dolarla başladı ve ilk üretim tesisi Palo Alto’da küçük bir garajdı. 26 Mart 1996 yılı.

Bir Cevap Yazın