Tarihte Bugün: 27 Mart

  • Karl Pearson doğdu. Modern istatistiklerin kurucularından biri olan İngiliz matematikçi. Geometri profesörü olarak verdiği dersler, en çok okunan kitabı ve bilim felsefesinde bir klasik olan Fen Grameri’ne (1892) dönüştü. Francis Galton’ın evrimsel yazıları ve Walter F.R. Weldon ile kişisel arkadaşlığı ile uyarılan Pearson, kalıtsallık ve evrimin biyolojik sorunlarına istatistik uygulama sorununa dalmış oldu. Geliştirdiği yöntemler, istatistiklerin her ciddi uygulaması için gereklidir. 1893’ten 1912’ye kadar, istatistiksel önemi olan ki-kare testi de dahil olmak üzere en değerli çalışmalarının çoğunu içeren Evrim Teorisine Matematiksel Katkılar başlıklı bir dizi 18 makale yazdı. 27 Mart 1857 yılı.
  • Doğu Roma İmparatoru Theodosius İstanbul’un ilk yüksekokulunu açtı. 27 Mart 425 yılı.
  • Uzaya çıkan ilk insan olan Rus Yuri Gagarin, bir uçak kazası sonucu öldü. Uzay dönüşü yapılan bir basın toplantısı sırasında ” Uzaya çıktım ama oralarda bir Tanrı göremedim! ” demişti. 27 Mart 1968 yılı.
  • Hollandalı grafik sanatçısı M. C. Escher 74 yaşında öldü. Geometriyi ve perspektifi farklı bit şekilde kullanarak ilginç resimler çizmişti. 27 Mart 1972 yılı.
  • Paul Lauterbur öldü. Paul Christian Lauterbur, 2003 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü “manyetik rezonans görüntüleme ile ilgili keşifleri için) paylaşan Amerikalı bir kimyagerdi. 27 Mart 2007 yılı.

Bir Cevap Yazın