Deneye Duyulan Güven

Francis Bacon, İngiltere Kralı VIII. Henry’nin maiyetinde bulunan birinin oğluydu. Hukukçu olarak yetiştirildi ve sonunda Kraliçe Elizabeth döneminde siyasete atıldı. 1617’de Kral James onu Lordlar Kamarası Başkanı ve Adalet Bakanı olarak atadı, fakat 1621’de rüşvet almakla suçlandı ve bakanlıktan uzaklaştırılıp saraydan kovuldu.

Bacon, bilimsel yöntem konusundaki görüşlerini bir dizi kitapta ve denemede dile getirdi. Bilimsel sorunların çözümlerinin deney aracılığıyla bulunmasının önemli olduğuna inanıyordu. Kitabı Novum Organum’da, özenli bir biçimde yapılan deney ve gözlemin yeni bilimsel buluşlara yol açacağını, insanların yeni kuramlar geliştirmelerini sağlayacağını ileri sürdü. Bilim adamlarının her konuda, olabildiğince çeşitli kaynaklardan olgu ve veri toplamasını önerdi. 1627’de son kitabı Yeni Atlantis’i yayımladı. Bu kitapta, bilim adamlarının toplumdaki herkesin yaşamını iyileştirmek için çabaladığı bir dünyaya ilişkin görüşlerini anlattı.

Bacon, herhangi bir bilimsel deney gerçekleştirmedi, ama fikirleri yıllarca etkisini sürdürdü. 17. yüzyıl içinde, yazıları ve deneyle ilgili düşünceleri, bütün Avrupa’da insanları yeni bilimsel örgütlenmeler gerçekleştirmeleri konusunda teşvik etti.

Bir Cevap Yazın