Tarihte Bugün: 29 Mart

  • Christen Raunkiaer doğdu. Christen Christensen Raunkaer, Raunkiaer’in bitki örtüsünü “yaşam formları” açısından kategorize etmek ve farklı iklimlerdeki bitki türlerinin bolluğunu incelemek için kullandığı sınıflandırmasıyla hatırlanan Danimarkalı bir botanikçi ve ekologdu. Çok kalıcı bitki tomurcuklarının konumunun, toprağa daha yakın olduklarında soğuk veya kuraklık koşullarında daha fazla koruma sunduğunu kabul etti. Frekans yöntemi (cirklingsmetoden) tüm bitkileri 0.1 m² içinde, bölgedeki çeşitli yerlere yerleştirilmiş bir kare veya daire şeklinde kaydetmekti, toplanan veriler daha sonra istatistiksel olarak tedavi edildi. Bu ilk olarak 1905’te yayınlandı ve 1907’de biçim olarak genişletildi. Bitki örtüsü analizi için dünya çapında kullanılmaya devam ediyor. Kopenhag Botanik Bahçesi’nin bilimsel asistanıydı (1893-11) ve daha sonra 1923’e kadar Kopenhag Üniversitesi’nde botanik profesörüydü. 28 Mart 1860 yılı.
  • G. Marconi tarafından geliştirilen bir telsiz sistemi ile ABD – İngiltere arasında bilgi alışverişi başladı. 29 Mart 1903 yılı.
  • İngiltere’de ilk beşiz tüp bebekler doğdu. 29 Mart 1989 yılı.
  • Tam güneş tutulması yaşandı. Bu tutulma, pek çok ülkeden net bir şekilde izlendi. 29 Mart 2006 yılı.
  • Ruth Sager öldü. Araştırmaları (1950’ler – 60’lar) genetik materyalin hücre içinde nerede olduğu hakkındaki hakim görüşü değiştiren Amerikalı hücresel genetikçi. Özellikle, hücre çekirdeğinin dışında ikinci bir gen kümesi bulunduğunu fark etti. Nonchrosomomal olmalarına rağmen, bu genler kalıtsal özellikleri de etkiledi. Daha önce, sadece kromozomal genlerin genetik davranışı kontrol ettiği düşünülmüştü. Daha sonraki yaşamdaki araştırmaları kansere karışan genetik mekanizmaların incelenmesine dönüştü. Hücre üremesi üzerindeki kısıtlamalarını nötralize eden baskılayıcı genlerdeki mutasyonların rolünü inceleyen ilklerden biriydi. 29 Mart 1997 yılı. (7 Şubat 1918 doğumlu)

Bir Cevap Yazın