Tarihte Bugün: 29 Nisan

  • Marietta Blau doğdu. Okulda matematik ve fizik alanında güçlü bir öğrenci olarak başlayan ve üniversitede fizik okuyan Avusturyalı nükleer fizikçi, gama ışınlarının emilimi üzerine tezini yazdı (1919). İlk başta, (1921) Berlin’de bir x-ray tüpü üreticisi ile işe girdi. 1923’te Viyana’daki Institut für Radiumforschung ile radyoaktiviteyi araştırmaya başladı. Orada kozmik ışınların neden olduğu nükleer parçalanmanın incelenmesi için fotoğrafik emülsiyon tekniğini geliştirdi ve fotomultiplier tüplerin geliştirilmesine katkıda bulundu. Blau, geri tepme protonlarını gözlemleyerek nötronları tespit etmek için ilk nükleer emülsiyonları kullanan ilk yerdi. Albert Einstein onu çok yetenekli bir deneysel fizikçi olarak tanıdı ve 1938’den sonra Nazilerin yükselişinden kaçtığında Einstein, kariyerinin Mexico City’de ve ardından ABD’de devam etmesine yardımcı oldu. 29 Nisan 1894 yılı
  • Yağmur Ormanı Koruma: 1998’de Brezilya, Amazon yağmur ormanının yaklaşık 25 milyon ha’sını (62 milyon ac) koruma için ayırmayı kabul etti. Cumhurbaşkanı Fernando Henrique Cardoso, ülkesinin Dünya Bankası ve Dünya Yaban Hayatı Fonu işbirliğiyle 2000 yılına kadar ormanlarının %10’unu koruyacağını söyledi. İngiltere büyüklüğünde bir alanı bir kenara bırakmayacak olan projenin maliyetinin 84 milyon ila 156 milyon dolar arasında olduğu ve bunun büyük kısmının Dünya Bankası’ndan geleceği tahmin ediliyor. Benzer bir duyuru, komşu ülke Surinam hükümetinin (17 Haz 1998) Amazon yağmur ormanını korumak için büyük Orta Surinam Vahşi Doğa Koruma Alanı’nı oluşturmak için ülke alanının yaklaşık% 12’sini ayıracağını duyurmasının ardından geldi.
  • Diferansiyel denklemler, dinamik, ışık, elektrik gibi alanlarda çalışmalar yapan Fransız matematikçi ve fizikçi Henri poincare doğdu. 29 Nisan 1854 yılı.
  • 107 yıllık Amerikan otomobil şirketi Oldsmobile artık üretim yapmayacağını açıkladı. 29 Nisan 2004 yılı.
  • Mart G. Ross öldü. Mary Golda Ross, Cherokee Ulusu vatandaşı olan Amerikalı bir mühendis ve bilinen ilk Amerikan yerlisi kadın mühendis ve havacılık öncüsüydü. Kariyeri lisede birkaç yıl öğretmenlik yaparak başladı. 1941’de Lockheed Corporation’da matematikçi olarak çalıştı ve savaş uçaklarının tasarımıyla ilgili sorunlar üzerinde çalıştı. 1952’de gezegenler arası uzay yolculuğuna olan ilgisinin peşinde Lockheed’in Gelişmiş Kalkınma Programı’na geçti ve burada füzeler ve roketler üzerinde çalışmaya başladı. Özellikle, çalışmaları Agena uzay roketi projesi ve uydu yörüngelerinin matematiği için kritik öneme sahipti. (Bu program Apollo uzay uçuşlarına yol açtı. 29 Nisan 2008 yılı.

Bir Cevap Yazın