Tarihte Bugün: 6 Mayıs

  • Paul Lauterbur doğdu. Paul Christian Lauterbur, 2003 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü (Sir Peter Mansfield ile) “manyetik rezonans görüntüleme ile ilgili keşifleri için” paylaşan Amerikalı bir kimyagerdi. (6 Mayıs 1929 yılı)
  • Sigmund Freud doğdu. Kendisi Avusturyalı psikanalizin babası, en çok Rüyaların Yorumlanması (1900) ve Psikanaliz Üzerine Yeni Giriş Dersleri (1933) gibi eserlerle tanınır. Bunların ve diğer birçok eserin yayınlanmasında, psikoterapi alanında devrim yarattı, öyle ki çoğu zaman daha sonraki işçiler kendisinden önceki ataları tanımakta başarısız oldular. Çalışmaları boyunca, bilinçdışı ve rasyonel olmayan işleyişin rolünü vurguladı, rüyaların ve “hataların” da bir anlamı olabileceğini öne sürerek çağdaş düşüncenin çoğuna karşı çıktı. Freud, 1923’ten 1939’da Londra’daki ölümüne kadar çene kanseriyle savaştı – 16 ameliyattan sonra.Fransız İhtilalinin 100. yılı anısına yapılan Eiffel Kulesi ziyaretçilerine açıldı. (6 Mayıs 1889 yılı) (6 Mayıs 1856 yılı)
  • Grove Karl Gilbert doğdu. Kendisi, Modern jeomorfolojinin kurucularından biri olan ABD’li jeolog (yer şekillerinin incelenmesi), yapısal jeolog ve harita yapımcısı. Utah’ın antik göllerini (Bonneville Gölü) inceleyen ABD Jeolojik Araştırması ile birçok ABD araştırmasında çalıştı. İzostatik teorinin öncülerinden biriydi, buzul jeolojisinde çalışmalar yaptı ve taşıma ve biriktirme süreçlerinin yakın bir gözlemcisiydi. İlk olarak, dinamik denge kavramının yeryüzü biçimi konfigürasyonu ve evriminde uygulanabilirliğini, yani yer şekillerinin, üzerlerinde etkili olan süreçler ile onları oluşturan kayaların yapısı ve bileşimi arasındaki denge durumunu yansıttığını fark etti. Gilbert, Utah’taki Henry Dağları hakkındaki jeolojik raporunda bu kavramı açıkça açıkladı. Max Eyth(6 Mayıs 1843 yılı)
  • Dünyanın en büyük zeplini olan Hindenburg yanarak düştü. Kazada 36 kişi öldü. Bugünden itibaren tüm zeplin uçuşları süresiz iptal edildi. (6 Mayıs 1937 yılı)
  • Afrika ve Güney Amerika kıtalarının bir zamanlar birleşik olduğu fikrini ilk ortaya atan Alman bilim insanı Alexander von Humboldt 90 yaşında öldü. (6 Mayıs 1859 yılı)
  • William Grey Walter öldü. Kendisi Elektroensefalograf tarafından yapılan ölçümlerle ortaya çıkarıldığı gibi öğrenmeyi belirli bir beyin dalgasıyla ilişkilendiren Amerikan-İngiliz nörolog. Hipnoz, uyku, trans ve halüsinasyon gibi paranormal durumların nörofizyolojik korelasyonlarının incelenmesinde özel ilgi alanları vardı. Zamanının en gelişmiş robotunu yaptı. Latince’den “kaplumbağa” için bir testudo olarak adlandırılan otomatik cihaz, canlı bir yaratık gibi reaksiyonları taklit etti. Fotoelektrik bir göz, bir dokunmatik sensör ve motorlu yönlendirilebilir tekerlekler kullanarak, engellerin etrafında pazarlık yapabilir. Bir ampule yaklaşabilir, ancak çok parlak hale geldiğinde geri çekilebilir – lambanın yanına yerleştirilmiş bir şarj cihazıyla temas edene kadar yaklaştığında pillerinin şarj edilmesi için “aç” olmadığı sürece. (6 Mayıs 1977 yılı)

Bir Cevap Yazın