Tarihte Bugün: 5 Mayıs

  • Pío del Rio Hortega doğdu. Kendisi, Beynin mikroglia hücrelerini keşfeden İspanyol sinirbilimci, doku örneklerini gümüş karbonatla boyamak için yeni bir yöntem oluşturarak belirledi (1919-1921). Mikroglia, bir bağışıklık hücresi olarak işlev gören merkezi sinir sisteminde bulunan hücrelerdir. İspanyol histolog Santiago Ramón y Cajal’ın öğrencisiydi (nöronları, sinir sistemini oluşturmak için bağlanan sinir hücrelerini keşfetti). Hortega, 1924’te laboratuvarında beş ay boyunca çalışan Wilder Penfield tarafından aynı boyama sistemi kullanılarak keşfedilen hücreler için oligodendroglia adını icat etti. İspanya İç Savaşı’nın patlak vermesiyle Paris’e, ardından Oxford’a ve nihayet 1940’ta Buenos Aires, Arjantin’e taşındı. (5 Mayıs 1882 yılı)
  • Dorothy Annie Elizabeth Garrod doğdu. Kendisi, Savaşlar arasında, Yakın Doğu’da (1929-34) bir dizi öncü kazıya, özellikle de Yakın Doğu’nun tarih öncesini haritaya koyan Filistin’deki Karmel Dağı’ndaki 22 aylık kazıya hakim olan İngiliz arkeolog. Karmel Dağı mağara yatakları 200.000 yıllık insan işgalini kapsıyordu ve buluntular 92.000’den fazla taş alet içeriyordu. En önemlisi, Avrupa dışında bulunan ilk kişi olan MÖ 110.000 civarına tarihlenen dişi bir Neandertalin iskeleti de dahil olmak üzere insan fosillerinin buluntularıydı. Bu, insan evriminin incelenmesi için birincil öneme sahip daha fazla iskelet kalıntısının keşfedilmesine yol açtı. Uzun yıllar boyunca Paleolitik çağda önde gelen bir otorite olan Garrod, Cambridge Üniversitesi’nde profesörlük alan ilk kadındı (1939-52) (5 Mayıs 1892 yılı)
  • Adaları hariç (Britanya, İrlanda, Sicilya gibi) Avrupa kıtasının ilk demiryolu hattı Belçika’da ulaşıma açıldı. (5 Mayıs 1835 yılı)
  • ABD, Freedom adlı ilk uzay aracını fırlattı. Uzaya çıkan ilk Amerikalı da Alan Shepard oldu. (5 Mayıs 1961 yılı)
  • Türkiye’nin ilk özel televizyon kanalı yayına başladı. (5 Mayıs 1990 yılı)
  • Tom Blake doğdu. Kendisi, İçi boş çekirdekli sörf tahtasının Amerikalı mucidi. 1926’daki ilk deneysel içi boş sörf tahtasının ardından, yenilikçi, içi boş çekirdekli sörf / kürek tahtaları 1940’ların sonuna kadar sörf dünyasına hakim oldu. Kaliforniya’nın erken cankurtaran birliklerinde standart kurtarma ekipmanı haline geldi. Erken sörf tahtası tasarımları, eski Hawaiililere kadar uzanan masif ahşap tahtalardan oluşuyordu, bu yeni konseptli, daha hafif tahtalar anında bir başarıydı ve modern sörf tahtasının evriminde son derece önemli hale geldi. 1930’larda yüzgeçlerin icadıyla ilk büyük tasarım ilerlemesini yaptı. Bundan önce, bir sörfçü tahtayı döndürmek için arka ayağını kullanmak zorunda kaldı. Birçok erken Blake tahtası, Honolulu’daki Bishop Müzesi’nde sergilenmektedir. (5 Mayıs 1994 yılı)

Bir Cevap Yazın