Tarihte Bugün: 4 Mayıs

  • Joseph Constantine Carpue, doğdu. Kendisi, Hint yöntemi rinoplastiyi tanıtan ve alın derisinin bir flebinden bir burnu yeniden yapılandıran İngiliz bir cerrah ve anatomistti. İlk olarak birkaç kadavra üzerinde pratik yapan Carpue, İngiltere’nin Chelsea kentindeki York Dükü Hastanesi’nde, burun kemiklerinin tamamı olmasına rağmen (23 Ekim 1814) karaciğeri için cıva tedavilerinin toksik etkilerinden burnunu kaybeden bir İngiliz askeri subayı ve burnu ve yanağı bir kılıç tarafından parçalanan bir başkası üzerinde çalıştı. Bu iki başarılı operasyon, ilk modern plastik cerrahiye işaret ediyor. Tekniği 1816’da yayınladı. Bununla birlikte, Hindistan’da eski zamanlardan beri uygulanmıştır. Venedikli bir cerrah olan Gaspar Tagliacotius, 1598’de burun protezi derisinin omuz veya kol derisinden nasıl aşılanabileceğini açıklamıştı, ancak prosedür İtalya’da kullanılmaz hale geldi. (4 Mayıs 1764 yılı)
  • Portekizli denizci Kristof Kolomb Jamaika’ya ulaştı. (4 Mayıs 1494 yılı)
  • Milli Eğitim Bakanlığı kuruldu. (4 Mayıs 1920 yılı)
  • İlk Klonlanmış Katır: 2003 yılında, ilk klonlanmış at, ABD’deki Idaho Üniversitesi’nde Idaho Gem adlı bir katır tayı doğdu. Araştırmacılar, katır fetüsünden bir hücre ve bir attan bir yumurta kullanarak katırı klonladılar. Katırlar neredeyse her zaman sterildir, çünkü eşeklerin 62 kromozomu, atların 64 ve katırlar 63 ile sonuçlanır. At, eşek ve katır gibi atların in vitro fertilizasyon ve klonlama kullanılarak laboratuarda çoğaltılması zordur. Klonlama başarı oranı düşüktü. 307 girişimden 21’i gebelik vardı ve üçü tam süreye taşındı. Idaho Gem ilk doğandı; Haziran ve Temmuz aylarında iki kişi daha izledi. Projenin ana sponsoru bir katır yarışı meraklısıydı. Kanıtlanmış ırk stokundan yeni hayvanlar yetiştiremeyen katır klonlaması bir seçenektir. (4 Mayıs 2003 yılı)
  • Magellan Uzay Sondası: 1989 yılında, uzay sondası Magellan, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden başlatılan STS-30 Uzay Mekiği Atlantis misyonu tarafından kargo körfezinde taşındı. Uzay sondası, 16. yüzyıl Portekizli kaşifi Ferdinand Magellan’ın adını aldı. Bu, Dünya yörüngesindeki bir mekikten serbest bırakılan ilk gezegensel uzay aracıydı. 10 Ağustos 1990’da Venüs etrafında planlanan kutupsal yörüngesine ulaştı ve her 3 saat 15 dakikada bir daire çizdi. Gezegen altında yavaşça dönerken, Magellan, yüzeyin radar görüntülerini yaklaşık 17-28 km (10-17 mil) genişliğinde şeritler halinde topladı ve bilgiyi geri gönderdi. Misyonu diğer ölçümleri almayı da içeriyordu. 11 Ekim 1994’te yüzeye doğru yönlendirildi ve atmosferde yanana kadar veri topladı. (4 Mayıs 1989 yılı)
  • İlk kadın jet pilotumuz Leman Altınçekiç 69 yaşında İzmir’de öldü. (4 Mayıs 2001 yılı)
  • Ulisse Aldrovandi öldü. Kendisi, Rönesans İtalyan doğa bilimci ve doktor, hayvanlar, bitkiler ve mineraller hakkındaki sistematik ve doğru gözlemleriyle dikkat çekti. (4 Mayıs 1605 yılı)

Bir Cevap Yazın