ABD Başka Ülkeleri Sömürdüğü İçin mi Zengin?

Amerika Birleşik Devletleri Neden Zengin? Bu zenginliğini neye borçlu? Böyle sorular sorulduğunda genellikle Türkiye’de yaşayan insanlar “ABD Sömürdüğü İçin Zengin” diyor. Bu çok basit ve eksik bir cevap. Çünkü dünyanın en sömürgeci devleti İngiltere’dir. Dünyayı sömürmüştür. Ancak yinede Amerika kadar zengin olamamıştır. Yani olay sadece sömürgede bitmiyor. Şimdi size ABD neden zengin nedenini açıklayacağız.

Amerika’nın zengin olma nedenleri:

1- Amerika’nın topraklarından zenginlik akıyor. Amerika Dünyanın En Büyük Petrol üreticisidir. Altın rezervleri, doğal kaynakları çok yüksektir.

2- Dünyanın en çok beyin göçü alan ülkedir. İkinci Dünya Savaşı sonunda da Almanlar Bilim Adamlarının çoğu ABD’ye gitmiştir.

3- Sanayisi çok gelişmiştir.

4- Dünyanın en büyük ilaç firmaları çoğunlukla ABD’dir.

5- Teknoloji şirketleri çoğunlukla ABD’nin silikon vadisinden çıkmaktadır. ABD her gün beyin göçü almaya devam etmektedir. Facebook, Twitter, Whatsapp gibi milyonlarca insanın kullandığı uygulamalar Amerikan kökenlidir.

6- Dünyanın en büyük bankaları Amerika’dadır.

7- Amerikan vatandaşları risk almayı sever, yatırımcıdır. Türkiye’deki insanlar gibi ev alayım üstüne yatayım demezler. Bu yüzden Amerikalıların zengin olma ihtimali Türklerin zengin olma ihtimali daha fazladır.

8- Sinema, televizyon dünyası bunlara hep Amerika yön verir. İzlediğiniz diziler, filmler, Netflix bunlar hep Amerikanındır ve Amerika bunlardan para kazanmaktadır.

9- Amerikan halkı, tüketicisi ve çalışanı zorluktan dolayı havlu atmaz. Çalışma azmi var. Çalışarak, ama verimli çalışarak, üreterek ama verimi ve yaratıcılığı yüksek bir biçimde üreterek, zorlukları aşıyor. Siyaset gergin olsa bile, insanları germiyor. En çatlak sesler bile çizmeyi aşmıyor. Ama en önemlisi Amerika yaratıcı zeka ve buluşu ödüllendirmeye devam ediyor. Türkiye’de ise yeni bir şeyler yapmak demek başına ela almak demek. Türkiye’de Birileri daha az kazanacak diye senin projen iptal ediliyor. Bir şey yaptığında devlet hop dur bakalım diyor. Türkiye’de Kazandığın 3 kuruş paranın büyük kısmını da devlete vergi olarak ödüyorsun. İşte Amerika’da olanlar Türkiye’de olanlar olmadığı için ve çalışma azimleri de olduğu için zenginliklerine zenginlik katıyorlar.

10- Sömürdüğü için. Evet arkadaşlar, ABD sömürüyor bu doğrudur fakat sadece sömürdüğü için zengin değil. Belçika, Hollanda, Fransa gibi ülkelerin zenginliğinin büyük kısmı başka ülkeleri sömürmesinden geliyor fakat ABD için aynısını söyleyemeyiz. ABD sömürmese de gördüğünüz gibi zengin olan bir ülke. Peki, neden buna rağmen sömürüyor? Çünkü daha da zengin olmak için. İpleri eline almak için. Bugün ABD’yi sömürdüğü için eleştirenler ABD kendilerine yeşil kart verse sevinçten havalara uçuyorlar.

Türkiye’de ABD gibi sömürgeci bir ülke fakat tek bir fark ile , Türkiye kendi vatandaşını sömürüyor. ABD ise başka ülkelerin vatandaşlarını sömürüp kendi vatandaşını besliyor.

Bir Cevap Yazın