Testis Hakkında En Önemli Bilgiler! Testisler Hakkında 10 Bilgi

  1. Araştırmalara Göre Küçük Testisleri Olan Erkekler Daha Besleyici Baba Olma Eğilimindedir

Testisleriniz ortalamadan daha büyük bir boyuta büyüdüyse, sağlıkla ilgili herhangi bir sorun veya başka komplikasyonlarla karşılaşamayabilirsiniz. Ama bir 2013 çalışma yayınlanan Cinsel Tıp Dergisi daha büyük testis hacminin daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkili olduğunu öne sürdü. Ancak çalışma olası bağlantıyı açıklamadı. Bu olası ilişkiyi daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Büyük testislere sahip olmak da daha fazla sperm üretimi ve daha yüksek testosteron seviyelerinin yanı sıra daha yüksek saldırganlık seviyeleri ile ilişkilidir. Tersine, diğer araştırmalar gösteriyor ki daha küçük testislerGüvenilir Kaynak sperm üretiminin daha düşük seviyeleri ile ilişkilidir. Araştırmacılar ayrıca daha küçük testisleri olan erkeklerin daha besleyici babalar olma eğiliminde olduğunu bulmuşlardır. Ortalama olarak, daha düşük testosteron seviyelerine de sahiptirler.

2. Testisler, Erkekler 8 Yaşında İken Büyümeye Başlar

Bir erkeğin testisi doğumda yaklaşık 1 santimetreküptür ve testisler yaklaşık 8 yaşında büyümeye başlayana kadar bu boyutta kalır. Daha sonra ergenlik döneminde bir süre yetişkin boyutlarına ulaşarak istikrarlı bir şekilde büyürler. Ayrıca ergenlik döneminde skrotumda ve cinsel organların etrafında saçlar uzamaya başlar. Testisler aynı oranda büyüme eğilimindedir, ancak biri diğerinden biraz daha büyük ve biraz daha uzun süre büyüyebilir. Bir testisin diğerinden biraz daha aşağı sarkıtmaları da yaygındır.

3. Testisler Sperm Fabrikalarıdır

Testisler olarak da adlandırılan testisler, her saniye yaklaşık 1.500 sperm üretir, Michael Reitano, MD, erkek sağlık şirketi Roman’da ikamet eden doktor, Health’e söylüyor. Bu da dakikada yaklaşık 90.000, saatte 5.4 milyon ve her gün 130 milyon sperm. Her erkek farklıdır ve sperm sayısı değişir, ancak tipik fındık çifti her biri bir milyondan fazla sperm yapar. tek. gün. Dr. Reitano, bir kadının yumurtasını döllemek için sadece bir sperm gerektiğini, ancak ortalama boşalmanın (yaklaşık bir buçuk ila bir çay kaşığı sperm) 40 ila 130 milyon sperm içerdiğini söylüyor. Sperm boşalma yoluyla salınmazsa, sadece vücuda geri emilir.

4. Vücudun Geri Kalanından 5 Derece Daha Soğukturlar

“Eğer düşünürseniz, dişinin de gonadları var, yumurtalıkları var, ama erkek gonadlar vücudun dışında ve bu kadar savunmasızken neden vücudun içinde bu kadar iyi korunuyorlar?” Dr. Reitano soruyor. Cevap mı? Testis sıcaklığının spermi düzgün bir şekilde korumak için vücudun geri kalanından yaklaşık 5 derece daha düşük olması gerekir. Skrotum (testisleri tutan cildin buruşuk kesesi) yaklaşık 93.4 fahrenheit derecedir, vücut ise tipik olarak 98.6’dır. Skrotumdaki kaslar aslında hava ısındıkça veya soğurken vücuda yaklaştırarak veya vücuttan uzaklaşarak testisler için sıcaklık kontrolü görevi görür. Örneğin, testisler biraz fazla soğuyunca, skrotum kasılır ve ısınmak için vücuda daha yakın çeker. Ve eğer ısıyı alamazlarsa, skrotum gevşeyecek ve testislerin sarkmasına izin verecektir.

5. Testislerin Büyüklüğü Eşit Değildir

Soldaki testis genellikle sağdakinden biraz daha aşağı sarkıyor ve bu bir kaza değil. Dr. Reitano, “Bu, bir testisin sıcaklığının, bitişik veya dokunaklı olduklarında olduğu gibi, diğer testislere bu enerji gönderilmeden değişmesini sağlar” diyor. Bu şekilde, vücut diğerinin sıcaklığını etkilemeden bir testis sıcaklığını artırabilir veya azaltabilir. Şimdiye kadarki hemen hemen her ofis binasında ihtiyaç duyulan gelişmiş ısıtma / soğutma sistemi. Birinin diğerinden biraz daha büyük olması da normaldir. Bilirsin, tıpkı göğüsler gibi. Dr. Reitano sağın soldan daha büyük olma eğiliminde olduğunu söylüyor.

6. Vurulduklarında Çok Acıyorlar

Tamam, gerçeklere bakalım: Testisler üreme için çok önemlidir, ancak yumurtalıkların aksine, vücudun dışına sarktıkları için süper savunmasızdırlar. Peki doğa onları nasıl koruyor? Dr. Reitano, testislerin ağrıya karşı delice duyarlı bir ton sinire sahip olmak için evrimleştiğini, çünkü bunun erkekleri tehlike durumunda onları koruma olasılığını daha yüksek hale getirdiğini açıklıyor. Skrotumdaki kaslar da herhangi bir tehlike hissederlerse testisleri vücuda daha yakın çekerler… Her zaman gerçek tehlike olmasa bile. Dr. Reitano, adamınızın iç uyluğunu okşarsanız testislerinin vücuduna daha yakın olduğunu fark edeceğinizi söyledi. Bu refleks duygulara da cevap verebilir. “Bir erkek kendini tehdit altında veya korku içinde hissederse, kaslar farkında bile olmadan kasılır.” diye ekliyor.

7. Toplar 2 Katına Çıkabilir

Erkekler, çok tahrik olduklarında ancak herhangi bir salınım almadıklarında testislerinde hissettikleri ağrılı ağrıyı tanımlamak için “mavi toplar” terimini kullanırlar. Elbette hoş değil, ama burada şiddetli ağrıdan bahsetmiyoruz… hafifçe rahatsız edici bir şey olmamalıdır (dışarıdaki tüm drama kralları için). Dr. Reitano, mavi toplar için tıbbi terimin epididimal hipertansiyon (EH) olduğunu ve penise ve testislere giden kan damarlarının artan kan akışına yer açmak için genişlediğinde gerçekleştiğini söylüyor, bu şekilde bir erkek ereksiyon oluyor. (Bir adam açıldığında büyüyen tek şey penisi değil… topları da ciddi bir şekilde iki katına çıkabilir.) Orgazmdan sonra kan akışı azalır, ancak orgazm olmazsa, azalmasını beklemek zorunda kalacaktır… bu da rahatsızlığın geldiği yer.

8. Bazen Testislerden Biri Erkeğin Vücudunda Saklanır

Bir erkek bebek anne karnında gelişirken, testisleri tipik olarak karın bölgesinden skrotuma düşer. Ancak bazı durumlarda, yeni doğmuş bir yenidoğan karnına hala bir veya her iki testisle gelir. Bazen testisler yaşamın ilk birkaç ayında kendi başlarına düşer, ancak dört aylık işaretle gerçekleşmediyse, Mayo Clinic’egöre ameliyata muhtemelen ihtiyaç duyulacaktır. Cerrahi sorunu kolayca çözebilse de, yaşamın ilerleyen zamanlarında komplikasyon riski taşır. Dr. Reitano, inmemiş testislerle doğan erkeklerin testis kanserine yakalanma olasılığının 40 kat daha fazla olduğunu söylüyor. Mayo Clinic’e göre, gizli mücevherleri olan bir bebek sahibi olmak için risk faktörleri arasında erken doğum, düşük doğum ağırlığı, ailede inmemiş testis öyküsü ve hamilelik sırasında annenin alkol veya sigara kullanımı yer alıyor.

9. Testis Kanserine Genelde Geç Yakalanılıyor

Testis kanseri belirtileri arasında bir erkeğin sırtında, kasıklarında, karnında veya skrotumunda achiness veya ağrı bulunur; karın şişkinliği; skrotumunda ağır bir his; bir veya her iki testis boyutunda bir değişiklik; ya da testislerde bir yumru. Dr. Reitano, testis tümörlerinin ne yazık ki, yakınlardaki diğer organları veya kemikleri sıkıştırmadan büyüyebilecekleri ve nispeten ağrısız hale getirebilecekleri için genellikle geç yakalandıklarını söylüyor. Skrotumun derisi o kadar gevşektir ki testis tümörü kısıtlama olmadan büyüyebilir. Neyse ki, testis kanseri oldukça tedavi edilebilir, ancak erkeklerin kendi kendine muayene yapması hala çok önemlidir. (En sık 15-35 yaş arası erkeklerde görülür, sadece bilginiz olsun.) İşleri kendi ellerine alarak ona yardım edebilirsiniz, kelimenin tam anlamıyla. New York’taki Mount Sinai Downtown-Union Meydanı’nın üroloji başkanı Michael A. Palese MD, daha önce Health’everdiği demeçte, “Testisi başparmak ve bir veya iki parmak arasında hafifçe yuvarlayın ve simetrik, yuvarlak bir yapı için hissedin.” dedi. Her şeyin “homojen” hissetmesini istiyorsun, dedi, yumru ya da şişlik olmadan.

10. Dar İç Çamaşırı Testislere Zarar Verebilir

İnsan Üremesi’nde geçen yıl yayınlanan bir çalışma, öncelikle boksör şort giyen erkeklerin ortalama olarak% 25 daha yüksek sperm konsantrasyonu ve% 17 daha yüksek toplam sperm sayısının diğer iç çamaşırı türlerini giyen erkeklere göre daha yüksek olduğunu buldu. Dr. Reitano, gevşek oturan iç çamaşırlarını (örneğin boksörler) önerdiğini, çünkü testislere vücuda yaklaşarak veya vücuttan uzaklaşarak sıcaklığı düzenlemek için yeterli alan sağladığını söylüyor. Bir jakuzide çok uzun süre oturmak da benzer sperm sayısı sorunlarına neden olabilir, çünkü aşırı ısı sperm kalitesini düşürebilir.

Bir Cevap Yazın