Rohan Kralı Theoden’in Oğlu Theodred

Yüzüklerin Efendisi LOTR EVRENİ: Theodred Kimdir?

Rohan Kralı Theoden ve Rohan Kraliçesi Elfhild’in tek oğlu olan, Theodred, tahtında tek varisiydi. Rohan Kralı Theoden oğlunu çok severdi.

Theodred, kuzeni Éomer ve kardeş olarak sevdiği kuzeni Éowyn ile birlikte büyümüştür, ancak onları babası kadar sevmemiştir.

Yüzük Savaşı sırasında Théodred, Mark’ın İkinci Mareşali idi, komuta karargahı Miğfer Dibi’ndeydi ve West Fold e birliklerini topladı. Bu nedenle, Saruman’ın Rohan’ı işgal etme eylemine karşı Isen Geçitlerini savunmaktan sorumluydu.

Kral Theoden’in Saruman’ın yaptığı büyülerle gücünü kaybetmiş ve etkil altına girdiği bir dönemde oğlu Theodred Battles of the Fords’da Uruk-Hai’ler tarafından pusuya düşürülerek öldürülmüştür. Ölümünden sonra Theoden’in birinci dereceden hiç yakını kalmamış ve Pelennor Çayırları savaşından sonra tahta kız kardeşinin oğlu, Eomund’un oğlu Eomer geçmiştir. Bu olay ile birlikte Rohan’da ikinci defa kral soyu başka bir aileye geçmiş oldu. Birincisinde ise kral Helm Hammerhand, ikioğlu ile birlikte orklara kurduğu pusuda donarak ölmüştür ve Rohan tahtına kardeşi geçmiştir.

“Theodred” ismi, Tolkien’in Rohirrim’e verdiği diğer isimler gibi Anglo-Sakson kökenlidir.

Bir Cevap Yazın