Sünni Mezhepli Solcuların ve PKK’lıların Cenazesi Neden Cemevinden Kalkıyor?

Sünni Mezhepli Solcuların ve PKK’lıların Cenazesi Neden Cemevinden Kalkıyor?

Konu hepinizin de bildiği gibi Grup Yorum’un ve perde arkasında bir örgütün düzenlemiş olduğu ölüm oruçları. Bu konuda soracağımız sorular şunlardır:

1- Sol örgütlerde ölen her solcunun cenazesi Cemevi’nden kaldıracak diye bir kural mı vardır? Bu mezhepçi tutumun kaynağı ideolojik olarak nedir?

2- Ölüm oruçlarında hayatlarını kaybeden Helin Bölek Diyarbakırlı ve Şafi. Aynı şekilde İbrahim Gökçek Kayserili ve Sunni. Neden cenazeler Camilerden kaldırılmıyor? Bu konuda neden etnik kökenleri ve dini inançları dikkate alınmıyor?

3- Hadi Cemevinde tören yaptınız. Cemevlerinde yapılan cenaze törenlerinin bir erkanı var, edebi-adabı var, kuralları var. Afrika kabileleri gibi dans etme, halay çekme vs gibi gürültülü kavgacı bir tutumla cenaze nedir? Alevilerin hassasiyetine ve ibadethanelerine saygınız yok mu?

4- Cemevleri üzerinden terörize edici projeleriniz mi var? Bu konuda rantınız nedir?

5- Marksist Leninist yaşam felsefesine sahipseniz bu ideoljinin red ettiği dinlere de inanmıyorsanız öldüğünüzde neden dini kurumlara geliyorsunuz? Bu ne büyük bir çelişkidir böyle. Hani Allah, Kuran, Peygamber, Kitap yoktu.

6- Vasiyet edip ateistim dini tören istemiyorum diyen Aziz Nesin kadar cesur ve samimi olamıyor musunuz?

7- Cenazenizi Marksizm Leninizm yaşam felsefesine uygun olarak kendi kültür merkezi ya da binalarınızda neden yapmıyorsunuz?

Kaynak: Türkmen Aleviler

Bir Cevap Yazın