Bok Böceğinin Hikayesi | Bok Böceğinin Faydaları

Bok Böceğinin Hikayesi | Bok Böceğinin Faydaları

Bok böceğini bilirsiniz, bokları yuvarlaması ile bilinir ve herkes tarafından sevilmeyen bir hayvandır. Sözde hayvanseverim diyenler de bu hayvanı gördüğü yerde ayağı ile ezmektedir. Gerçi bizdeki hayvanseverlerin hayvan sevgisi sadece kedi ve köpek ile kısıtlıdır. Çünkü kedi ve köpeği İnstagrama atıp beğeni kasabiliyorsunuz ancak bok böceğini kim beğenir? Adamın biri bir gün bahçesinde otururken hayvan dışkısından top yapan bir böcek görür. Böcek ayakları ile pisliği yuvarlayarak giderken içinden şöyle geçirmiş:

Ey Allah’ım! Her şeyi çok güzel çok hoş yaratmışsın da, şu böceği sırf pislikle uğraşsın diye mi yarattın? Aradan bir kaç ay geçmiş adam talihsiz bir hastalığa yakalanmış. Derdine kimseler çare bulamamış.

En sonunda bilge bir doktor “Bak demiş bazen bahçelerde gezen bir böcek olur ayakları ile pislik yuvarlar işte o yuvarladığı pisliklerden 40 gün boyunca aralıksız yiyeceksin” demiş.

Adam 40 gün boyunca o pislikleri yemiş ve iyileşmiş. Aradan yıllar geçmiş aynı adam gemiye binmiş ve denizin ortasında çok büyük fırtınaya yakalanmışlar. Herkes bağırıp, çağırıp, ağlaşırken bu adam bacak bacak üstüne atıp sakince kaçak çayını yudumluyormuş. Birileri dayanamamış sormuş.

“Biz yana yakıla dua edip bağırıp çağırıyoruz sendeki bu rahatlık ne be adam ?!.”

Adam şöyle cevap vermiş;

Bir kere Tanrı’nın işine karıştım bana 40 gün boyunca bok yedirdi. Şimdi ise asla karışmam. İster gemiyi yüzdürür ister batırır. Rabbimin muhakkak bir bildiği vardır.

Bok Böceğinin Faydaları Nelerdir?

Bok böceği antik mısırda kutsal görülen bir hayvandır. Antik Mısır’ın bu kutsal böceği, günümüz dünyasının bile en geçerli tılsımlarından biridir. Eski Mısırlılar onun yaratılış, erkekliğin tartışılmaz gücü, üreme, bilgelik, reenkarnasyon, ölümsüzlük ve yenilenmeyle özdeşleştirmişlerdir.

Gübre (Bok) böceği tılsımı hemen hemen dört bin yıllık bir faal yaşam süresi gösteren ve dünyadaki tılsımların içinde en uzun bir geçmişe sahip olanıdır. Bugün bok böceği simgeli yüzük, küpe ve broşlar uğur olarak hala kullanılmaktadır. Bilinen faydası ise şunlardır, bok böceklerinin olduğu çiftliklerde büyük ve küçükbaş hayvanlar rahat eder. Bok böcekleri bokları yuvarlayarak sineklerin yaşam alanlarını kısıtlarlar. Çünkü sinekler o boklara larva bırakır. Larvalar da hayvana geçince hayvanın midesinde rahatsızlıklar oluşur hatta hayvan hastalanır. Ancak bok böceklerinin olduğu yerde lavra oranı yoktur veya çok azdır.

Bok böcekleri hakkında çok güzel bir site keşfettik; Sitenin sahibi kimdir bilmiyoruz ancak siteyi paylaşıyoruz. https://www.bokbocekleri.com/ sitesine girerek bok böcekleri hakkında detaylı malumatlar alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın