40 Yıllık Negro oldu Nero…

ABD’yi ilgilendiren, ABD içinde gerçekleşen her olayı dünya gündemine getirip sanki dünya meselesi gibi gösterme alışkanlığı maalesef ülkemize de sirayet etti. ABD’de bir olay olsa sanki Türkiye’de olmuş gibi tepki veriliyor.

Negroyu bilirsiniz. Kakaolu kremalı bisküvidir. Negro İspanyolca siyah demektir ve ırkçılığı çağrıştıran bir kelime değildir. Adı üstünde, siyah! ABD’de ise Negro ve Nigga lafı bazı kişiler tarafından ırkçılık mahiyetinde kullanılıyormuş. Peki, bundan bize ne? Ancak öyle demeyin. Sözde özgürlükçü, liberal, feminist tayfa hemen bundan kendine de pay çıkardı. Bu nasıl bisküvi, siz ırkçısınız diye ortalığı ayağa kaldırdılar. Sanki Nihal Atsız bisküvi fabrikası açtı da adını Lanet Olası Pis Zenci koydu. Olacak iş değil. Şimdi de Eti grubu bir karar aldı. Bundan sonra bisküvinin adını Nero yapmışlar. Güler misiniz ağlar mısınız?

Madem bu kadar hassasısınız o zaman Türkçedeki siyah kelimesini de yasaklayın hatta İngilizce Black kelimesini de yasaklayın. ABD’de her şükran gününde “thanksgiving” hindi yendiği için Turkey-Türkiye esprileri dönüyor. Biz Türkler hemen bu konuda duyar kasıyor muyuz? Kasmıyoruz. Hatta birileri çıkıp, Yahu Türkler gücenir artık Türklere hindi demekten vazgeçelim diyorlar mı? Demiyorlar. Türkiye’de bazı kesim ABD’nin kendi iç sorunlarını kendi meselesi gibi görüp Amerikan Sol Liberal zihniyetin şakşakçılığını yapıyor. Yazık gerçekten.

Bir Cevap Yazın