Şampuana Hindistan Cevizi Yağı Eklemek Ve Etkileri | Şampuana Hindistan Cevizi Yağı Eklemek Saç Uzatır Mı? 1 Aylık Saç Bakım Kürüm (Ocak Ayı)

Öncelikle bunu çok kişinin yapmadığını düşünüyorum. Bilhassa hindistan cevizi yağının gözenekleri tıkadığı söylendiğinden ötürü. Normal, dışarıdan da uygulamayı zararlı bulan, saçın katmanında kalıp gibi kaldığı söylenir. Lakin ben burada kendi tecrübelerimi ve saçlarımı uzatıp uzatmadığını, kısaca olumlu olumsuz tüm özellikleri sizlere sayacağım.

Şampuana, ısıtıcının yanında beklettiğim (kaloriferde vs. daha kısa sürede sonuç alınır, olan öyle yapsın.) tamamen sıvı haline geçtiğinde de;

  • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını şampuana ekledim ve iyice karıştırdım. Niyetim 1 ayda nasıl bir uzama elde ettiğimi, nasıl faydası olduğunu gözlemlemekti. Ben bu kürü 1 Ocak 31 Ocak tarihleri arasında uyguladım. Haftada 2 – 3 defa saçlarımı bazen en başta bazen en son bu şampuanla yıkadım. Ek bir şampuanım da vardı yani sebebini de aşağıdaki maddelerde açıklayacağım. Sevgilimle bir kere en son bu şampuanı durulayıp kremi sürüp buluşmuştum. Değişik bir koku var hayatım demiş idi…. Halbuki pek kokmaz da ama bilemedim. Şampuan da Restorex idi belki onun kokusu ağır gelmiştir.

Gelelim uyguladığım kürün bendeki etkilerine;

  • Saçlarımın temizleyiciliğini azalttı. (Bu nedenle öteki şampuanlarımdan da arındırma amacıyla kullandım. Sonuçta ilk paragrafta belirttiğim gibi gözenekleri tıkama olasılığı da var.)
  • Saçlarımda pütür pütürlükler oldu. Halbuki sıpsıvı halde iken eklemiştim şampuana. Bunda, hindistan cevizi yağının özel durumunun (yani soğukta katılaşıp sıcakta sıvı olması) etkisi olduğunu düşünüyorum. Hatta bu pütür pütürlüklerin saç temizleyiciliğini azalttığını düşünüyorum.
  • Saçlarımın gereksiz kabarıklığını aldı. Zaten hindistan cevizi yağının böyle etkisi vardır bilen bilir saçı söndürür. Kalın kabarık bukleli saçlar bunu sevecektir diye düşünüyorum.
  • Saçlarımda jöle varmış havası oldu. Nasıl desem tabi ki saçlarımı sertleştirmedi ancak sanki şekillendirici sürmüş gibiydi.
  • Yani saçlarımı parlattı.
  • Bilen bilir bukleli saçlar ne kadar uzasa da kabarıklığından ve buklesinden ötürü daha yukarıda görünür. İşte benim buklelerimi daha aşağıya çekti ve saçlarım gerçek uzunluğuna daha yakın oldu.
  • Saçlarımın daha hızlı uzamasını sağladı. Ben tıkar diye böyle bir etki beklemiyordum, belki şahsıma özel bir durumdur. Çünkü hindistan cevizi yağı ne zaman uygulasam bende etki ediyor. Ama bu yağı seveni kadar sevmeyeni de mevcut. Sanırım saç porozitesi nem- protein dengesi ile alakalı bir durum bu. Malum, hindistan cevizi yağı ağır bir yağdır. Hafif bir yağ diyemeyiz badem yağı vs. gibi.

Bir Cevap Yazın