Bir Ressamın Hikayesi | Başarıya Odaklanmak Mı? Olumsuzluklara Odaklanmak Mı?

Bir kasabada yaşayan bir mimarın portresini yapmak üzere tutulan bir ressam vardır. Ressam çok heyecanlıdır; kendini çok iyi hissetmektedir, çünkü bu aldığı ilk büyük iştir. Aldığı işi kutlamak için en sevdiği lokantaya gider. Orada oturup yemeğini yerken, yan masanın sandalyelerinin birinin üstünde duran gazeteyi görür. İlk sayfanın üst tarafında kalın harflerle şu sözler yazılıdır: ”Zor Günler Geliyor”. Gazete başlığına baktıkça telaşlanır, kaygılanır.

O sırada lokanta sahibi gelir: “Size yiyecek-içecek bir şeyler daha getireyim mi?” diye sorar. “Hayır, bana sadece hesabı getirin, hemen gitmeliyim” der ressam. Lokanta sahibi: “Bir sorun mu var” diye sorar. Ressam: “Zor günler geliyor, şimdi zamanımı ve paramı boşa harcamanın sırası değil, işimin başına gitmeliyim” diyerek yanıt verir.

Ressam gidince lokanta sahibi: “Zor günler mi geliyor?” diye düşünmeye başlar. Düşündükçe telaşlanır, kaygılanır. Karısına telefon eder ve ona şunları söyler: “Sevgilim, bu seneki şölen için ısmarladığın elbise sadece bir kez giymek için çok pahalı. Sanırım zor günler geliyor, belki mağazayı aramalı ve şimdilik siparişini iptal etmelisin.”

Lokanta sahibinin karısı isteksizce: “Peki, tamam!” diyerek mağazayı arar: “Yeni güzel elbisemin kumaşını ısmarladınız, biliyorum ama kocam zor günlerin geldiğini söyledi ve o yüzden kemerlerimizi sıkmalı ve tutumlu olmalıyız. Elbise siparişimi iptal etmek zorundayım.” der.

Dükkân sahibi: “Bunu duymaktan kesinlikle hoşlanmadım ama sizi anlıyorum.” diyerek kadını yanıtlar. Duyduklarını düşünmeye başlar ve düşündükçe de telaşlanır ve kaygılanır. Mimarını arar ve: “Anladığım kadarıyla zor günler kapıda. Mağazamı iki kat büyütmek için kötü bir zaman. Şu anda bu tür yükümlülük altına giremem.” der.Mimar, kadının söylediklerini düşünür. Genç ressamı arar: “Zor günler geliyor ve bir portreye para harcamak için doğru zaman değil. Portre siparişimi iptal etmeliyim.” der.

Genç ressam durumu anlar. Her şey tam da beklediği gibi olmuştur. Kendisini reddedilmiş ve üzgün hissederek üzüntüsünü bir şişe şarapla boğmak için lokantaya gider. Orada oturmuş içerken, yaklaşık üç metre uzağındaki sandalyeye bakar. “Zor Günler Geliyor” başlığı atılmış bir gazetenin durduğu sandalyedir bu. Kalkıp gazeteyi alır ve haberi yakından inceler. Gazete on yıl öncesinin tarihini taşımaktadır. Biri onu lokanta için sarılmış tabak – çanakları boşaltırken orada bırakmıştır.

Başlığın taşıdığı ifade, toplumun önde gelen pek çok bireyini etkilemiştir. Hayatınıza bakın. Çevrenizde birçok insan olumsuz olaylar ile uğraşmakta… Ressamın yaşadıkları gibi olumsuzluklara odaklanırsanız, aynı ressamda olduğu gibi, olay tekrar size dönecektir. Hayatınızdan şikayet etmektense sorunları nasıl çözmelisiniz, onlara odaklanın. Başarılı ve mutlu insanlar, sadece çözümlere odaklanıyor. Sizin tercihiniz başarı mı? Mutluluk mu? Yoksa başarısız insanlar gibi sorunlarla uğraşıp kendinizi aciz ve zavallı duruma sokmak mı? Unutmadan… Başarı sizin de hakkınız…

Bir Cevap Yazın