Örnek Okuma Parçası: Sınav Kaygısı Nedir? (Kelime Sayısı: 1000) | Sorular

Kaygı, yarının faresinin, bugünün peynirini yemesidir.

(Anonim).

. .:Yaşamın birçok kolay yolu varken neden acaba zorlanmayı seçiyoruz? Üstelik bu zorluklar hiç bitmiyor. Başarmak istiyorsunuz; fakat her başarının yolu bir sınavdan geçiyor. İlkokulda bireysel kimlik kazanma sınavından, lisede kişilik geliştirme sınavından, üniversitede yeterlilik sınavından, askerde bedensel yeterlilik sınavlarından ve hayat okulunda da beceri ve liyakat sınavlarından geçeriz. Sınavlar ve sınanmalar her ne kadar okulumuzdaki sınavları hatırlatıyorsa da bu hayatta sınavlar bitmez, sadece şekil değiştirir.

Bir lise öğrencisi, üniversiteye hazırlanmaya başlar. Bir yandan okulun temposuna ayak uyduracak, okuldan çıkıp özel dershaneye yetişecek, akşam ödevlerini yapacak ve test çözerek, antrenman yapacak, hayatında önemli bir yer alan üniversite sınavında başarılı olmak için, eğlencelerinden, tatillerinden, hobilerinden, vazgeçecek… Sadece bunları yapması yeterli olsa ne ala! Gerektiği gibi çalışıp, öğrenip, yeterliliğini sınavlarda gösterecek. Ya buna rağmen kazanamazsa?

Korku duygusu, insanların tehlikeler karşısında kendisini koruyabilmesi için verilen bir duygudur. Bu durumda, hayatınızı fiziksel açıdan tehdit eden bir durumla karşılaştığınızda korkarsınız. Örneğin, ormanda yürürken bir ayı ile karşılaştığınızda, trafiğe açık bir yoldan karşıdan karşıya geçerken acı bir fren sesi duyduğunuzda, karanlıkta yürürken takip edildiğinizi düşündüğünüz birinin varlığını fark ettiğinizde korkarsınız. Sınavlar, bizi fiziksel anlamda tehdit edici niteliklere ya da olası sonuçlara sahip olmadıklarına göre sınavlardan korktuğunuzu söylüyorsanız, bir literatür hatası yapıyorsunuz demektir. Çünkü “sınav” bize fiziksel bir tehditte bulunamaz, olsa olsa sınava girme düşüncesi bize “başarısız olma kaygısı” verir.

Sınav Heyecanı ve Sınav Kaygısı

Evet, sınavlardan korkmadığınızı biliyoruz. Peki, yaşadığımız bu heyecan ne? Yeni bir şeyle karşılaştığınızda heyecanlanırsınız. Hoşlandığınız karşı cinsten bir arkadaşınızla tanıştığınızda, yeri aldığınız bir elbiseyi ilk giydiğinizde, tatile çıkmadan önce hazırlık yaparken, facebook’taki arkadaşınızdan haber aldığınızda heyecan duyarsınız. Hayatınızda, varlığı duygusal durumunuzda olumlu bir fark oluşturan içten veya dıştan bir etkiye maruz kaldığınızda heyecanlanırsınız. Peki, ya evdeki değerli bir vazoyu kaza ile kırdığınızda akşam babanızla karşılaşmanızı düşündüğünüzdeki duygunuz? Yarın yetişmesi gereken bir ödevin zamanında yetiştirilemeyeceğini düşünmeniz? Sevdiğiniz bir insanın uzun bir yolculuğa çıkması ve o günlerde de yoğun trafik kazaları haberlerinin ana haber bültenlerine den okunması? Bu durumda da heyecanlandığınızı düşünürsünüz Aslında bu olumsuz bir heyecandır ve bu negatif heyecan, olması muhtemel bir sonuç üzerinde yoğunlaştığı için biz buna “kaygı” den Nitekim sınavlara hazırlanan öğrenci, sınavlar yaklaştıkça negatif heyecanı artırıyor, kendini kötü hissediyor, tedirgin ve güvensiz oluyor, ağlama duygusu veya kaçınma duygularını yoğun olarak Yaşıyorsa, bu kişi sınav kaygısına kapılmış demektir.

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve sınav kaygısı yaşayan bir öğrencinin beyninde bir yolculuk yaptığımızda şu sesleri duyabiliriz: ”Ya başarısız olursam? Arkadaşlarımın performans benimkinden iyi… Onlar sınavı kazanıp ben kazanamazsam, onların yüzüne nasıl bakabilirim? Babam dershane için o kadar para ödedi. Adamcağız elinden geleni yapıyor. Sınavı kazanamazsam herhalde bana bir daha güvenmez. Ya annem? Kadıncağız evde iş yaptırmıyor bana. Bazen onu bir gardiyan gibi görüyorum ama bunu benim iyiliğim için yapıyor. Üff! Bir türlü kafamın içindekileri toplayamıyorum. Okuduğum şeyleri ya anlamıyorum, ya da çabuk unutuyorum. Galiba bu gidişle çuvallayacağım. Ben aptal olmak istemiyorum. Çalışmam gerekiyor; ama bunları düşündükçe ruhum sıkılıyor. İşte başım yine ağrımaya başladı, nefesim daralıyor. Zaman da çok hızlı geçiyor. Yine sinirden ellerim titremeye başladı. Bıktım, bıktım! Üstüme çok geliyorlar, çalışamıyorum işte. Bazen çok iyi çalışıyorum fakat ya sınavda bunları unutursam? Başarmak zorundayım, başka çaresi yok. Peki, öyleyse bu olumsuz düşüncelerden neden kurtulamıyorum? Arkadaşlarım suratımın hep asık olduğunu söylüyorlar. Herhalde bunları düşünmekten çok yoruldum. Bu halimi ben de sevmiyorum ki, işte bak yine canım sıkılmaya başladı.”

Yukarıdaki tipik kaygılı bir öğrencinin yaşadıklarını yaşayan yüz binlerce öğrenci var.

Bu tür öğrenciler olumsuz iç konuşmaları yaparak öğrenme içgüdülerini sabote etmektedirler. Özgüvenleri yetersizdir. Çok verimsiz çalışırlar. Üstelik kaygılandıkları şey başlarına gelmese dahi, bu olumsuz duygularla yaşamak zorunda kalırlar.

Klinik psikolog A. Kadir Özer bu konuda: “Kaygılanma, kişiliğin tıpkı bir hisse senedi gibi, sınanabilir ve değeri inip-çıkabilir bir varlık olduğu yanılgılı inancının pahalı bir bedelidir. Pahalıdır, çünkü bize verilmiş vadeli yaşamı, olmayan ve olmayacak bir kişilik değeri peşinde koşuşturma için harcatır.” şeklinde bir yorum yapıyor.

Her düşüncenin inanca dönüşme potansiyeli, her inancın da kendisini gerçekleştirecek potansiyelleri harekete geçirme gücü vardır.

Kaygılanan bir öğrenci, kaygılanmasına sebep olan düşünceleri çağrıştırarak, gerçekleşeceği inancına kapılır. Artık kronikleşen kontrol dışı duygular “başarısız olmak için” gerekli her türlü durumla işbirliğine

girer. Bu durumdaki bir öğrenci ders çalışmak ister, uykusu gelir. Yetersizlik duygusu ile çalışmaktan soğur, çok çalışır ama sınavda öğrendiklerini hatırlayamaz veya bildiği halde olmadık yanlışlar yapar. Bunları tekrar yaşayabileceği düşüncesi zihninde yer eder. Artık bu öğrencideki endişeler, “sınav kaygısı” na dönüşmüştür.

Kaygı Bozukluk Türleri

Zaman zaman karşılaşmışsınızdır. Asansöre binmekten, kapalı bir yerde kalmaktan, uçmaktan, hasta olmaktan, fareden ve aklını yitirmekten aşırı derecede korkan insanlar vardır. Bu tür takıntılı korkulara tıp dilinde “fobik bozukluklar” denir ve bunun 230 çeşidi var. Toplumumuzda fobik bozukluk yaşayan azımsanmayacak derecede çok insan vardır. Hepsinin ortak özelliği, kendilerinin de mantıklı bulmadıkları aşırı tepkilerini kontrol edememeleri ve iradelerine hâkim olamadıkları yönündedir. Gerçekten hepsinin yaşadığı, herhangi bir makul açıklaması olmayan sürekli bir kaygı ve vehim durumudur. Bu da psikolog eşliğinde tedaviyi gerektirir.

Kaygı bozukluğu yaşayan insanın o esnada neler yaşadığını dışarıdan bir insan anlayamaz ve gözlemlediği bu garip davranışlara anlam veremez. Hâlbuki bu kişi o esnada büyük bir ızdırap içindedir.

İstenmeyen sonuçların gerçekleşme ihtimali çok zayıf olsa bile, düşünmesi bile yeterlidir. Sinir sisteminin hayalle gerçek arası bilgileri ayırt edemez ve hemen beyni alarm durumuna geçirir. Beyinden endorfin salgılanır ve tepkisel duyarlılık artar. Kişiden kişiye değiş” mekle birlikte, bu sırada kaygının neden olduğu fiziksel değişiklikler, kalp atışlarının çok hızlanması (çarpıntı) yüzde kızarma, avuç içinde terleme, ağızda kurluk, baş ağrıları, baş dönmesi, mide kasılması, ellerde veya vücutta titreme, kişinin genel ruh halinde güvensizlik, idrar ve dışkı boşaltma isteğinde artma olabilir. Bedende yaşana bu arızalar, birkaç saniye ile birkaç dakika arası sürebilir. Yine aşırı kaygının etkisi ile nöronlarda kısa devre oluşur, dikkat, konsantrasyon, hafıza ve idrak gibi diğer zihni fonksiyonlar etkilenir. Bir süre sonra kişi normale dönse de, bunun uzantısı olarak güvensizlik, uyku problemleri, aşırı sinirlilik gibi sorunları yaşayabilir.

Ani bir tehlike karşısında otonom sinir sistemimiz sayesinde reflekssel tepkiler oluşturarak kendimizi koruduğumuzu anlatmıştık. Sinir sistemimiz aynı uyarıyı kaygılandığında da alır ve bundan dolayı bedene de panik yaşatır. Kişi yüksek gerilim altında kalmış gibi bedensel ve zihinsel bir kilitlenme yaşar. Panik ataklar, her kaygılı kişinin yaşamaktan çekindiği vücuttaki istem dışı tepkiler zinciridir.

(Başarı Rehberi, Hayat)

SORULAR

1 – )Korku duygusu ne zaman ortaya çıkar?

a-) Çaresizlikte

b-) Tehlike karşısında

c-) Sınav sonrasında

d-) Güvensizlikte

e-) Sınav öncesinde

2-) İlkokul, orta, lise, üniversite ve askerlikte ölçülmeyen hangisidir?

a-) Yeterlilik Sınavları

b-) Bireysel Kimlik Kazanma Sınavları

c-) Bedensel Yeterlilik Sınavları

d-) Kişilik Geliştirme sınavları

e-) Düşünsel Yeterlilik

3 – ) Okuma parçasındaki psikolog kimdir?

â) A. Kenan Önder

b-) A. Kadir Özer

c-) A. Kamil Özsever

d-) A. Kemal Özel

e-) Hiçbiri

4-) Kaç tane fobik bozukluk vardır?

a-) 230

b-) 240

c-) 210

d-) 220

e-) Hiçbiri

5-) Kaygı hormonunun ismi nedir?

a-) Endorfin

b-) Enkonfin

c-) Sitonin

d-) Temin

e-) Hiçbiri

6-) Hangisi, sınav kaygısı yaşayan öğrencinin yaşadığı durumlardan biri değildir?

a-) Bahane Bulma

b-) Kaçma Duygusu

c-) Güvensizlik

d-) Çaresizlik

e-) Hiçbiri

7.) Sınav kaygısının nedeni nedir?

a-) Güvensizlik

b-) Başarısız olma düşüncesi

c) Çaresizlik

d-) Derslerin zorluğu

e) Anne-baba baskısı

😎 Okuma parçasındaki anonimin tam metni nedir?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

9-) Okuma parçasındaki alt başlıklardan birini işaretleyin

a-) Sınav Kaygısı Nedir?

b-) Sınav Heyecanı

c-) Sınav Kaygısının Öncesi

d-) Kaygı Bozukluğu Türleri

e-) Sınav Kaygısı Ne Zaman Ortaya Çıkar?

10-) Okuma parçasına göre, her başarı nereden geçiyor?

a-) Motivasyondan

b-) Sınav Kaygısını Yenmekten

c-) Düzenli Çalışmaktan

d-) İnanmaktan

e-) Sınavdan

Bir Cevap Yazın