Kamuflaj Ustası Bukalemun

KAMUFLAJ USTASI BUKALEMUN

BUKALEMUNLARIN DİLLERİ VÜCUTLARINDAN İKİ KAT DAHA UZUNDUR.

Renklerini değiştirmeleriyle ünlü olan bukalemunlar, eskidünya kertenkelelerinden olarak tanımlanırlar. İki cins ve 90türü olan bu tuhaf hayvanın en yaygın cinsi kuzeyde yaşayan temsilcisidir ve kuzey Afrika, güney İspanya, Portekiz,Malta, Arabistan Yarımadası’nın kuzeyi, Hindistan ve Seylan’da bulunur. Çoğu bukalemunlar 15-30 cm uzunluğunda orta büyüklükte kertenkelelerdir; fakat Madagaskar ve Afrika’dauzunluklar! 80 cm.yi bulan büyük türler de vardır. Bukalemunların dili, diğer kertenkelelerde olduğu gibi yarıkdeğildir. En büyük özelliği dilinin ağzından büyük bir hızla çıkabilmesi ve vücut uzunluğunu da aşan bir mesafeye ulaşabilmesidir. Dilin ucu avı yakalar ve ağza doğru çeker. Bu da avlanma alanını büyük ölçüde genişletir. Bukalemunun rengini değiştirebilme yeteneği çok ilginçtir. Genel olarak gri olan derisinin rengi, bulunduğu yere göre değişebilir. Renk değişiminin nedeni, deri altında siyah, sarıve beyaz renk gözelerinin olmasıdır. Çok yavaş hareket eden bir hayvan olan bukalemun, renk değiştirme özelliğiyle düşmanlarından kendini korumayı başarır. Erkek ve bazen de dişi bukalemunlar, yaşadıkları bölgeyi büyük bir hırsla korurlar.

Boynuzları ve başlarında bulunan ibikleri iyi birer silah görevi görürler. Birbirleriyle karşılaşan iki rakip, parlak renklerini ve vücutlarının şişkin kısımlarını göstererek birbirini etkilemeye çalışır. Kavgada yenik düşen erkek, dişi ya da yavru bukalemun rengine bürünür ve yavaşça geri çekilir. Galip taraf ise yenilenin gitmesine izin verir; çünkü yenilerek renk değiştiren rakip artık düşman sayılmaz.

Çoğu bukalemunlar yumurtalarını dişinin daha önce kazdığı bir delik içinde biriktirirler. Güney Afrika’nın yüksek kısımlarında yaşayan bazı türler ise yavrularını doğurmak suretiyle dünyaya getirirler. Tmaamıyla gelişmiş olan yavrular yumurta zarı içinde doğarlar; doğumdan hemen sonra yumurta zarından kurtulur kurtulmaz yalnız başına yaşamaya başlarlar ve anne babalarına hiç ihtiyaç duymadan hemen usta bir avcıya dönüşürler.

Bir Cevap Yazın