Yılda Sadece Üç Defa Saçlarınızı Keserek Kırıklarinizdan Arının ve Saçlarınızı Daha Hızlı Bir Şekilde Uzatın! | Sağlıkla Uzayan Saçlar

Saçlarını uzatmak isteyenler, muhakkak 3 ayda 3 defa saç kesimini duymuştur. Hatta bazı yanlış aksettirmeler bulunmaktadır bu konuda. 3 ayda 3 defa aynı günlerde saç kesmek gibi. Yani atıyorum Ocak 15, Şubat 15, Mart 15 gibi. Olay tabi ki böyle değil. Aksine ayın uygun olmayan evrelerine denk gelmesi daha olasıdır. Eğer saçlarınızı daha hızlı uzatmak istiyor ve aynı zamanda uçlardaki kırıklardan da arınmak istiyorsanız, ay takvimi size ziyadesiyle uygun. Bu yazıyı yazdığım tarih ise 14 Mayıs olduğundan ve bu ay geçtiğinden (ay takvimine göre uygun saç uzatma günleri geçti, birkaç gün önceydi. Bu olaya Haziran – Temmuz – Ağustos şeklinde devam etmenizi tavsiye ederim.

Detaylı yazıyı burada belirttik;

Ay Takvimine Göre Saç Kesimi Saçları Uzatır Mı? | Ay Takvimine Göre Saç Kesim Tarihleri 2022 – Türkçe Malumatlar (turkcemalumatlar.com)

Yine de kısaca bahsetmem gerekirse, şöyle bir mantık düşünün. Saçlarınızın uçları kırıklarla dolu ve siz deli gibi uzatmaya çalışıyor, kürler uyguluyorsunuz. Saçlarınız uzasa da dipler kırık ve görünürlüğü az olduğu için anlayamazsınız ve de o kırık saçlar tararken veyahut elle dokunurken bile kopar. Çünkü saç uçları zaten çok daha kuru olmaya meyillidir ve serumların bir çözüm olamayacağı şekilde yıpranmıştır hatta işlemlerden ötürü yanmıştır. Ben her saç kestiğimde o çıtır çıtır sesten kurtulduğum için rahatlarım. Saçlarım da rahatlar, yumuşacık olurlar. Yani demem o ki işe önce kırıklardan başlayın. Kırıklarınız azsa 3 ay boyunca linkte bahsettiğim belirli günlerde, 1 – 2 cm kesin. Saçlarınızı uzatmak istiyorsanız bunu 3 ay uygulamanızı tavsiye ederim sizlere. 6 ay yaparsanız belki daha geç uzama olabilir belli olmaz. Kısa bir matematikle insanın saçı 1 yılda ortalama 12 cm uzuyor denir. (Ortalama olduğunu unutmayın) , 20 cm de uzama olabilir 1 yılda 30 cm’de. Bu saçın büyüme evresinin kişide daha hızlı daha yavaş veyahut büyüme evresinin daha uzun veya daha kısa sürmesine bağlı bir durumdur. Buna açıklık getirmiş olayım.

Burada önemli olan nokta saçlarınızın ne kadar uzadığını anlayabilmeniz. Saçlarınız hızlı mı uzuyor? Saçlarınız yavaş mı uzuyor? Saçlarınız neden yavaş uzuyor? Vitamin eksiklikleriniz mi var? Bunları bilmeniz lazım. Vitaminlerinizi kullanıp, artık değerleriniz normale dönmeye başlayınca. Gerek Ay takvimine göre saç kesiminden, gerek saç bakım kürlerinden verim alırsınız. Bunu bilmiyorsanız da muhakkak Dahiliyeye Sağlık Ocağına tahlil için gidiniz. Çünkü emekleriniz boşa gidebilir. Burada bilhassa B vitaminleri (B12 de çok önemli), D Vitamininin rolü çok yüksektir gerek saç uzaması gerek saç dökülmesinde. Eksikse muhtemelen saçlarınızda dökülme oluyordur ve saçlarınız yetersiz uzuyordur.

Kısa bir matematik demiştik konu nerelere geldi değil mi? Burada yine kastettiğim 1 yılda bir insanın saçının 12 cm uzadığını (öyle düşünmesem de ortalama böyle belirtiyor) kabul edelim. 3 ay boyunca saç kestiğinizde o yıpranık saçlardan arınınca ayda ortalama 1 cm (buna da pek inanmıyorum ama maalesef ortalamalar böyle söylüyor) saç uzaması gerçekleşiyorsa zaten 1 yılda bu kişinin saçı 9 cm uzayacaktır. Haliyle bu durumda kişinin 3 aylık evrede saç kesimini yapması daha uygundur.

Eğer sağlıklıysa, bol su tüketiyor, proteinden zengin ve sağlıklı besleniyorsa, bitki çayları içiyorsa, saçlarını mutlaka uyaracak şekilde içten destekle (kahve içmek, nane tüketimi) dıştan destekle (saç bakım yağları, kekik yağı (saç derisi kan dolaşımını artırıcı etken) uygulaması yapıyorsa ben size hemen sayıyı vereyim. 1 yılın sonunda o kişinin saçı 25 cm uzar. Tabi ben kendi tecrübemi ve tahminimi söylüyorum sizlere. Yani saçlarınız bu paragraftaki gibi çok sağlıklıysa ve saç uçlarınızdan kurtulmak istiyorsanız 6 aylık saç kesimiyle de buna sahip olabilir, her ay 0.8 – 1 cm saçlarınızı kesebilirseniz. Zaten çok kırığınız yoksa 6 kez kesime gerek yok onu da belirteyim.

Bir Cevap Yazın